Б ългария се изкачи до 62 от 64 място в авторитетната годишна класация по Индекса на икономическата свобода, съставена от американската консервативна фондация "Херитидж". В огласеното във вторник най-ново издание са включени 161 държави, а подреждането е според 10 специфични сектора. От 100 максимални точки по индекса България е с показател 62.2, което по новата методология в съставянето му означава слизане с две позиции.
От 41 европейски държави (12 от тях са в челните 20 за света) страната се нарежда на 29-о място и постига данни, близки до средните за региона. За сравнение, "социална" Франция е на 26-а позиция в Европа. За най-свободна икономика на планетата е обявен Хонконг .
Попаднала в групата на "умерено свободните", България получи високи оценки от "Херитидж" за фискалната свобода и положително мнение за свободата на бизнеса, паричната и финансовата политика. Анализаторите са впечатлени от ниския корпоративен данък от 15 на сто и максималното подоходно облагане от 24 процента, което е оценено с високите 91.3 пункта за данъчна свобода.
Както и в миналогодишната класация, основните критики са към независимостта на правораздавателната система на България и корупцията. За корупцията (40%) направо се заявява, че е значителна и остава сериозен проблем.
Според анализаторите неефективната администрация и корупцията в правосъдието остават пречка за по-големи чуждестранни инвестиции. Имуществените права и бизнес регулациите се прилагат произволно, критикуват още от "Херитидж". Затова на България се присъждат 30% за защита на договорите, собствеността, акционерните и интелектуалните права.
В областта на търговската политика митническият режим на България се оказва основна пречка редом с митата. Според американското търговско министерство митническите регулации на България са "утежнени, произволни и непостоянни" благодарение на прекалените изисквания за документация, забавянето на преноса и възможностите за корупция.
Тази критика от 2006 г. е повторена и в новия доклад на "Херитидж". Такива пречки отнемат 20 процента от оценката на България за свободата на търговията до крайна оценка от 60.8 процента.
Тежестта на правителствените разходи остава относително голяма. Показателят за свобода от правителството в икономиката е едва 65.6. През последната финансова година правителствените разходи са били 37.5 на сто от БВП, а кабинетът получава 4.8 на сто от приходите си от държавни предприятия и имоти, оценява фондацията.
По най-новия показател на "Херитидж" за свободата на пазара на труда България има над средната за света оценка от 71.5 на сто. Регулациите му са гъвкави, но може още да се подобри заетостта и продуктивността. Освобождаването на излишни служители в България е на практика безплатно за бизнеса, се казва в националния доклад.
По последни данни България остава относителен лидер по икономическа свобода в региона. Румъния се нарежда на 67-мо място и на 31 позиция сред европейските страни. Турция е на 83 позиция, а Гърция запазва относително несвободна икономика с 94 място в глобалната и 36 позиция в Европа. Южната ни съседка спазва принципите на много други социални държави в Европа, поддържа контрол над пазара на труда при относително голяма тежест на правителствените разходи.
Позицията на България е съизмерима с тази на новоприетата в ЕС от 2004 г. Словения (58 място), докато Литва, Латвия и Естония остават далеч напред съответно на 22, 41 и 12 позиция. Унгария заема 44 място и е 25-а сред европейските страни, а Словакия е на 40 позиция и 21-ва в Европа. Полша обаче изостава на 87 място.
Световният показател отбеляза леко понижение
Принципите на свободните пазари остават привлекателни, а средният показател на икономическата свобода е вторият най-висок от 1995 насам, показва последното издание на Индекса на икономическата свобода на фондацията "Херитидж", издаван със съдействието на в. "Уолстрийт джърнъл". Въпреки това индексът отбелязва спад от 0.3 на сто спрямо миналата година. Средната световна икономическа свобода е 60.6 от максимални 100 пункта. Този начин за отчитане замени петобалната система на "Херитидж".
Регионът на Югоизточна Азия остава лидер по икономическа свобода с Хонконг на първо място, следван от Сингапур и Австралия. Въпреки промяната на методологията и включването на новата категория за свободата на пазара на труда водещите 20 държави остават почти същите.
"Херитидж" отчита връзка между брутния вътрешен продукт на глава от населението и икономическата свобода. Водещите 20 страни имат двойно по-голям БВП на глава от населението от следващите 20.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!