О бразованието и здравеопазването са секторите, които ще получат най-голямо увеличение на средствата в Бюджет 2008.
Това предвижда одобреният от лидерите на управляващата коалиция БСП, НДСВ и ДПС Сергей Станишев, Симеон Сакскобургготски и Ахмед Доган и политическите ръководства на трите партии проект на бюджет за следващата година. Днес той се разглежда на заседание на Министерския съвет.
Основни приоритети на Бюджет 2008 са противодействие на нарастващите външнотърговски дефицит и дефицит по текущата сметка; преструктуриране на бюджетните разходи и ускорено модернизиране на публичната инфраструктура; продължаване на реформите в ключовите социални сектори - образование и здравеопазване, чрез оптимизиране на програмите, които изпълняват, финансово обезпечаване на програмите за научно-изследователска и развойна дейност и др.
Предвижда се през 2008 г.
превишението на приходите над разходите по консолидираната фискална програма да бъде 3%
от БВП. Благоразумната фискална политика е съобразена с нарастващия негативен баланс по текущата сметка, натиска върху вътрешното търсене в следствие притока на европейски фондове, както и цикличното развитие на икономиката.
Провеждането на антициклична фискална политика, която страната ни спазва, е една от ключовите препоръки на Европейската комисия и МВФ. Целта на фискалната политика е стимулиране на инвестиционния процес и намаляване на пряката данъчно-осигурителна тежест.
Стремежът е нарастване на корпоративните инвестиции, повишаване на конкурентоспособността на българското производство и услуги, легализиране на трудовите възнаграждения и реално увеличение на разполагаемите доходи.
Управляващата коалиция реши до две седмици отделните ведомства да подготвят анализ за цялостно реформиране на публичния сектор и свиване на административния персонал с 12%.
Целта е ограничаване на разходите и адекватно нарастване на доходите на заетите в него.
Разходите в Бюджет 2008 по консолидираната фискална програма са 24 711,0 млн. лв. или 40% от БВП.
За социално осигуряване, подпомагане и грижи са предвидени 12,2% от БВП или 7 555,4 млн. лв; за образование - 4,2% от БВП или 2 607,7 млн. лв.; за здравеопазване - 4,2% от БВП или 2 570,7 млн. лв.
За отбрана ще бъдат отделени 2,1% от БВП или 1 321,9 млн. лв.; за полиция, вътрешен ред и сигурност - 1,9% от БВП или 1 173,3 млн. лв.; за благоустройство - 2,4% от БВП или 1 473,3 млн. лв. и за наука - 0,4% от БВП или 268,8 млн. лв.
Разходите за образование през следващата година нарастват с 470 млн. лв.
спрямо 2007 г. Предвидените средства са за осигуряване на учебния процес в държавните професионални и специалните училища, подобряване на материално-техническата база в държавните учебни заведения и обслужващи звена, проектно насърчаване оптимизацията на училищната мрежа.
Планира се повишаване на обхвата и улесняване на равния достъп до средното образование, както и осигуряване на обучение в държавните висши училища за 123 730 учащи.
Разходите за здравеопазване са 2 570,7 млн. лв., което е ръст от 350 млн. лв. повече от т. г. За скъпоструващи лекарства и консумативи, включително и по националните програми за социално значими заболявания, са предвидени 160 млн. лв., което е с 31 на сто повече от т. г.
През 2008 г. пенсиите ще бъдат увеличени с 9,5% от 1 юли
Индексирането е по възприетото швейцарско правило 50/50 - т. е. 50% от индекса на инфлацията за текущата година и 50% от ръста на осигурителния доход от предходната година.
Средният размер на пенсиите ще достигне 196,40 лв. Минималната пенсия за осигурителен стаж и възраст ще бъде повишена от 102,85 лв. на 112,62 лв. Социалната пенсия за старост ще е 83,47 лв. Сега тя е 76,23 лв. Запазва се максималният размер на пенсиите от 490 лв. (35% от максималния осигурителен доход за предходната календарна година).
Заплатите в бюджетната сфера ще бъдат повишени с до 10% от 1 юли 2008 г.
Те могат да нараснат допълнително за сметка на оптимизиране на административните и институционалните структури.
През следващата година ще се въведе единна ставка от 10% за облагане доходите на физическите лица, като няма да има необлагаем минимум. Ставката от 10 на сто е единна за всички данъкоплатци и за всички видове доходи, с изключение на доходите от стопанска дейност на едноличните търговци, за които предвижданата ставка е 15%.
Поради въвеждането на плоския данък от 1 януари ще бъдат компенсирани работните заплати до 430 лв. на работещите на трудов договор и до 375 лв. за заетите по служебни правоотношения.
Изцяло ще бъдат компенсирани и работещите с над 51% намалена трудоспособност
През следващата година отпада облагането по реда на ЗОДФЛ на доходите от патентни дейности. Те ще плащат налог по реда на Закона за местните данъци и такси, а приходите от патентен данък ще постъпват по бюджетите на общините.
Съотношението между работодателска и лична осигурителна вноска през 2008 г. ще бъде 60:40. В резултат на промяната на скалата и размера на личните осигурителни вноски на разположение на населението ще останат 180 млн. лв.
Максималният месечен осигурителен доход за самоосигуряващите се ще бъде 2000 лв., а минималният - 250 лв. В момента те са съответно 1400 лв. и 220 лв. Минималното обезщетение за безработица ще бъде 110 лв., което е с 20 лв. повече от момента. Максималното ще е 220 лв. при 180 лв. сега.
Срокът за получаване на максималния размер се намалява от 12 на 9 месеца. Целта е хората в трудоспособна възраст да бъдат стимулиране в активното търсене на нова работа.
Месечното обезщетение за отглеждане на дете до 2-годишна възраст ще бъде 190 лв. при 180 лв. в момента. Двойни детски надбавки са предвидени за всички деца-близнаци. Политическият съвет на управляващата коалиция възложи на Министерския съвет да разработи механизъм за създаването на фонд "Интелект". От него всички родени след 1 януари 2008 г. всеки месец ще получават от държавата по 20 лв. месечно или 240 лв. годишно.
Средствата ще бъдат на разположение на децата след навършване на 18-годишната им възраст. Целта е те да бъдат използвани за подпомагане на образованието и професионалната им подготовка.
През следващата година се запазва 10% ставка на корпоративния данък и 20% ДДС
Данък печалба у нас е най-ниският сред страните от ЕС и стимулира увеличаването на инвестициите и конкурентоспособността на икономиката.
Данък дивидент ще бъде намален от 7 на сто на 5%. С оглед достигане на минимално изискуемите нива на ЕС, акцизът на цигарите ще бъде повишен с 33% през 2008 г., като останалите две стъпки със същия процент ще бъдат направени съответно през 2009 и 2010 г.
Плавното повишаване на акциза се предприема с цел избягване на резки повишения на цените на цигарите и намаляване на инфлационния натиск в страната.
В съответствие с договорения с Европейската комисия график за промени в нивата на акцизните ставки през следващата година се предвиждат изменения.
За безоловния бензин акцизът ще бъде увеличен от 635 лв. за тон на 685 лв./т; за газьола от 535 лв./т на 600 лв./т; за керосина от 485 лв./т на 535 лв./т; за кокса и въглищата от 0,30 лв. за 1 гигаджаул на 0,40 лв. за гигаджаул топлотворна способност; за електрическа енергия за стопански и административни нужди от 1 лв. за мегават час на 1,20 лв. за мегават час.
Предвижда се намаляване на някои акцизни ставки: за смеси на бензин и биоетанол, в които съдържанието на биоетанол е от 2 до 5% включително - 671,3 лв. за тон, при стандартна ставка за бензина от 685 лв.; за смеси от газьол и биодизел, в които съдържанието на биодизел е от 2 до 5% включително - 588 лв. за тон при стандартна ставка за дизеловото гориво от 600 лв.
През 2008 г. ще отпадне акцизът за кафе и екстрактите от него. Запазват се действащите в момента ставки за пивото и спиртните напитки.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!