Б ългарите, които са били извън страната за повече от 183 дни годишно в периода от 1 юли 1999 г. до 31 декември 2007 г., и дължат за това време здравни вноски у нас, се освобождават от плащането им.
Тези от тях, които вече са платили здравни вноски, но не са ползвали здравни услуги в страната, ще получат обратно внесените пари, реши парламентът като гласува на второ четене промени в Закона за здравното осигуряване.
Решението за връщането на вноските, което по предложение на председателстващия заседанието Любен Корнезов бе гласувано в пленарната зала заедно с друг текст от промените в закона, предизвика объркване и смут.
Според депутати този текст е спорен и ще се наложи да бъде внесено предложение за нова промяна в закона, която ще го отмени.
От 1 юли т.г. жените, навършили 60 години, и мъжете, навършили 63 години, ще заплащат потребителска такса от един лев за посещение при лекар или зъболекар, гласи друг текст от закона, приет на второ четене.
Предложението на Тодор Кумчев и Донка Михайлова от "Коалиция за България" за намаляване на потребителската такса за пенсионерите беше прието след прегласуване със 106 гласа "за", 72 "против" и 14 въздържали се.
Подкрепиха го "Коалиция за България", ДПС, БНС, депутати от "Атака" и независими.
В момента пенсионерите заплащат потребителска такса от 2,20 лева. Измененията в закона предвиждат разликата от 1,20 лв. да се заплаща от републиканския бюджет.
Трябва да бъде информиран президентът за проблемите, произтичащи от начина, по който бяха приети промените в Закона за здравното осигуряване, каза пред журналисти в парламента Антония Първанова от НДСВ.
По думите й приетите изменения в закона - за намаляване на потребителската такса за пенсионерите и за опрощаването на вноските на българи, живеещи в чужбина, са направени при сериозни нарушения на правилника на парламента и на конституцията.
Според Първанова има достатъчно много депутати, както и в парламентарната група на НДСВ, които ще обърнат официално внимание на президента за тези проблеми, за да се върне закона за ново разглеждане.
Намаление на ДДС върху лекарствата предвиждат два законопроекта за промени в Закона за данък върху добавената стойност, които парламентът обсъди на първо четене.
В момента данъчната ставка върху лекарствата е 20%.
Ставката от 5% на ДДС върху лекарствата предвиждат измененията, внесени от Ваньо Шарков от ОДС и група народни представители. В доклада на комисията по бюджет и финанси се отбелязва, че Министерството на финансите не подкрепя направеното предложение.
Независимите депутати Минчо Христов и Стела Банкова предлагат данъчната ставка да бъде 1%. Според тях редукцията е в унисон с политиката на редица държави-членки на ЕС, които имат намалена ставка на ДДС върху лекарствата.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!