Иван Павлов от НДСВ възрази, че в закона се въвеждат нови понятия като пряка и непряка реклама, което е в абсолютна колизия с текстовете в Закона за радиото и телевизията, защото там подобна дефиниция не съществува. Колегата му по парламентарна група и председател на здравната комисия Атанас Щерев заяви, че текстът е в съответствие с европейските директиви и няма никакви правни противоречия: "Това е единственото достойно решение на национално отговорни държавници."
Д-р Пламен Кенаров от Народен съюз констатира настървение от представителите на медийната комисия и попита колегите си къде са били досега, след като отдавна трябвало да спрат рекламите на портоплазмената отрова, както той определи алкохола.
Преди време СЕМ излезе с декларация, с която се призовават операторите, включващи в програмата си реклама на алкохолни изделия, в духа на саморегулацията да проявят гражданска реакция и да предприемат незабавна ефективна кампания срещу употребата на цигари, алкохол и наркотици, насочена към непълнолетните.
С уговорката, че не става дума за никакъв лобизъм Явор Милушев призова авторите на текста да му покажат проучване, според което младите хора си изгасят телевизорите в 22,01 ч. и посочи, че по тази логика трябва да се имат предвид и други опасности за хората като:
"Възрастни хора включват телевизора през нощта да гледат XXL и държат в ръката си (чаша - бел.ред.) твърд алкохол. Знаете ли това", попита депутатът. Намесвате пряко в друга дейност, която няма нищо общо със здравето на гражданите добави Милушев.
В същия дух се изказа и Емил Кошлуков от "Новото време", според когото от забраната би следвало да се изрежат дори кадри от филма "Кръстника": "Повярвайте ми, от рекламата на хамбургери, дори пушки или водка, не се създават убийци, алкохолици и преяждащи."
От 1 януари догодина законът забранява и пушенето в закритите обществени места, включително в обществения транспорт и закритите работни помещения.
Миналата година подобна радикална мярка спрямо тютюнопушенето в заведенията предприеха и властите в Ню Йорк. Стигна се дори до смъртен случай, след като служител на бар направи забележка на посетител с цигара и онзи го намушка с нож.
В Швеция също забраниха пушенето на обществени места, информира миналата седмица Би Ти Ви (bTV.bg). След Ирландия и Норвегия шведският парламент също гласува за забрана на тютюнопушенето в ресторанти, барове и кафенета. Забраната влиза в сила от 1 юни 2005 г. На собствениците на ресторанти е позволено да имат затворени помещения, в които да се пуши, но там няма да се сервират храна и напитки. Противно на очакванията, най-бурни дебати при предварителното обсъждане на нашия закон за здравето в парламентарната комисия по здравеопазване предизвикаха готвените ограничения за рекламата на алкохол. В дискусиите най-яростни противници на забраната бяха търговците на твърд алкохол и самите електронни медии, за които рекламите са основно перо в бюджета.
Неотдавна в анкета на Гювеч.бг (GBG.bg) на тема "Нужно ли е наистина да се забрани рекламата на алкохол по телевизията?" безспорни привърженици на тази санкция бяха 28,32% от гласувалите. Категорично несъгласие със забраната изказаха 22,63%.
Второто най-разпространено мнение (26,35%) обаче не бе в полза на рекламите: "Забраната е крайна мярка, но трябва някак да се ограничи". На компромисен вариант ("Нека да не е пряка, например да не се показват бутилки) бяха склонни 13,2%.
Няма значение кога и как се рекламира алкохол - аз и без това не пия - този отговор дадоха 9,50% от анкетираните.
В допитването се включиха 9130 от посетителите на Гювеч.бг.