П арламентът прие по-високи санкции за нарушаване на трудовото законодателство като одобри на второ четене промени в Кодекса на труда.
Работодател, който не изпълни задълженията си за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд, ако не подлежи на по-тежко наказание, ще плаща глоба от 10 хил. до 15 хил. лева, вместо 1500-5000 лева, както досега.
Виновното длъжностно лице, ако не подлежи на по-тежко наказание, ще бъде наказвано с глоба от 2500 лева до 10 хил., като досегашното наказание е било от 250 лева до 1000 лева. За повторно нарушение наказанието ще бъде от 20 хил. лева до 30 хил. лева, като досега е било от 3000 лева до 10 хил. лева. Глобата на длъжностно лице ще бъде от 5000 лева до 20 хил. лева.
Повишени са и санкциите, налагани на работодател, който наруши разпоредбите на трудовото законодателство извън правилата за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд, както и при неизпълнение на задължително предписание на контролен орган за спазване на трудовото законодателство, или когато противозаконно пречи на контролен орган.
В Кодекса на труда е предвидена и възможност глобата да може да бъде разсрочвана.
Сред основните промени в кодекса е и задължението на работодателя да представи на служителя или работника длъжностна характеристика.
Промените предвиждат да не може да се установява ненормиран работен ден за работниците и служителите с намалено работно време.
От 1 януари 2009 г. право на 15-дневен отпуск за раждане на дете ще има бащата, с когото майката има брак или живее в едно домакинство. Отпуск по майчинство ще може да ползва бащата вместо майката от шестия до 12-ия месец след раждането на детето.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!