О т 1 януари 2008 г. да се въведе единна данъчна ставка 10% върху доходите на физическите лица, предвиждат приетите от парламента на първо четене, по принцип, промени в Закона за данъците върху доходите на физическите лица.
Измененията, внесени от Министерския съвет, подкрепиха 152 депутати, 36 бяха против, 4 се въздържаха.
Досегашният данъчен режим на прогресивно облагане на доходите на физическите лица се заменя с единна пропорционална ставка (плосък данък).
Предвижда се отпадане на данъчните облекчения за деца и за дарения, което беше един от спорните моменти по време на дебатите.
Предлага се ставка 15% за доходите от стопанска дейност като едноличен търговец.
Запазено е данъчното облекчение за лица с 50 и над 50% намалена работоспособност.
Запазват се намаленията за задължителни осигурителни вноски и данъчните облекчения за допълнително доброволно осигуряване и за застраховки "Живот". Предвидено е намаление на размера на нормативно признатите разходи - те стават 40% за авторски доходи, лицензионни възнаграждения на артисти,на изпълнители, на занаятчии. Предложено е 25% да бъдат нормативно признатите разходи за доходите от свободни професии извън трудови правоотношения.
Предвижда се намаляване на ставката на окончателния данък за облагане на доходите от дивиденти и ликвидационни дялове от 7 на 5%, а за други доходи ставката от 15 се намалява на 10%.
Запазени са ставките за облагане с окончателен данък 10%, както и ставката 7% за обратно получените суми по дългосрочни договори за застраховки "Живот".
Предвижда се патентният данък от републикански да стане местен данък. Предлага се внесеният в общинските бюджети патентен данък да се приспада от годишното данъчно задължение на лицето за данъци върху дохода.
Дава се възможност лицата да приспадат от облагаемия си доход внесените от тях в чужбина задължителни осигурителни вноски във връзка с придобити в чужбина доходи.
С 65 гласа "за", 39 "против" и 90 "въздържал се" парламентът отхвърли на първо четене изменения в Закона за данъците върху доходите на физическите лица, внесени от Николай Кънчев и група депутати от БНС. Те предвиждаха да не бъдат облагаеми доходите на морски лица, изплатени от корабопритежател, който не е установен в България.
След прегласуване, с 62 гласа "за", 38 "против" и 88 "въздържал се" парламентът отхвърли и промените, внесени от Мартин Димитров от ОДС и група депутати, които предвиждаха въвеждане на плосък данък 10% от 1 януари 2008 г., но със запазване на необлагаем минимум.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!