Ш умът е вредител, от който се оплакват много европейци, но когато става дума за шума на работното място, повечето хора го възприемат като някаква фаталност.
Шумът уморява, стресира и стои в основата на заболявания, които водят до нетрудоспособност.
За да се пребори с тези проблеми Европейската комисия прие през 2004 г. директива, която сваля прага на допустимия шум от 90 на 85 децибела.
Тези пет децибела обаче, колкото и да са малко, означават, че шумът от машините в цеховете например трябва да се намали наполовина.
Във Франция фирмите все още не се съобразяват с европейските изисквания и само няколко големи обществени предприятия като парижкото метро са взели необходимите мерки за ограничаване на шума.
70-те работници по поддръжката на вагоните от цяла една линия на метрото в цеха Жавел са изложени на високото ниво на шума. Редовно се тестват бутала със сгъстен въздух за спирачните системи, а дори и за привикналите уши шумът е труднопоносим.
"Всеки месец се изпробват тези бутала, а това поставя работещите в много тежки условия.
Ние обаче сме създали система за изолиране на буталата, което значително намалява нивото на шума и по този начин спазваме нормите за защита на работното място. Това представлява колективна защита", разказва отговорникът на цеха Стефан Журдан.
Холандия е отишла доста напред в тази област. Необходимостта от добри условия на работното място скоро ще бъде вписана в колективните трудови договори.
Заплатите заемат прекалено много място в преговорите за колективните договори, смятат от Федерацията на холандските синдикати FNV, която има 1 млн. членове.
От Федерацията са категорични, че условията на труд често се пренебрегват, а същото време те са важен елемент за производителността.
Федерацията на християнските синдикати пък поиска тази година осигуряването на "тихи пространства" в предприятията и администрацията.
Целта е да се "увеличи удоволствието, вдъхновението и новаторските идеи".
Практиката на тихите помещения вече е въведена в министерствата, където от години се работи над борбата със стреса.
В Министерството на околната среда са отишли още по-далеч и там е създаден дори център за медитация.
Европейските норми за ограничаване на шума ще започнат да се прилагат с пълна сила в България след като страната стане член на ЕС. В момента шумът е посочван като един от най-сериозните проблеми на работното място у нас.
Комплексно изследване на условията на труд в България, направено от Международната организация на труда, сочи, че шумът в добивната промишленост причинява на близо 41% от работниците глухота или проблеми със слуха.
От шумните условия на труд се оплакват работниците и служители в преработвателните компании, в строителството, в енергетиката. Близо 40 000 са предприятията в тези сфери, в които шумът достига над 100 децибела.
Наблюденията показват, че има зависимост между появата на увреждане на слуха и трудовия стаж. Най-много са уврежданията на слуха при хора между 45 и 55 годишна възраст и трудов стаж над 10 години.
Освен до проблеми със слуха продължителното стоене в шумна среда води до повишено кръвно налягане и хронична умора.
Независимо от европейските директиви синдикалистите са наясно, че радикална положителна промяна може да има само при смяна на оборудването и технологиите на производство.
Според последната наредба от февруари 2006 г. работодателите у нас трябва да се погрижат нивото на шума да е 85 децибела. Наредбата изцяло въвежда европейската директива 86/188/ЕС.
Тя изисква да се разработи и внедри физиологичен режим на труд, както и почивка и стаи за почивка на работниците. Проверките показват, че такава стая за периодичен отдих има в 557 предприятия.
Ако нивото на шума в работната среда е по-високо, шефовете трябва да предприемат мерки като снабдят работниците с лични предпазни средства.
Това са направили само 28% от работодателите.
Един от първите закони, които гласува 40-ото Народно събрания, бе за защита от шума от околната среда. ЕС сериозно критикува България, че не бе приела в срок този закон.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!