Двете организации алармираха за опасността много болни от остеопороза да останат без възможност за лечение, след като стана ясно, че лекарствата, нужни за предотвратяване и лечение на болестта, са отпаднали от позитивния лекарствен списък, който ще бъде официално обявен до 10 декември, информират от там. Позитивният лекарствен списък е от решаващо значение за болните, които разчитат на държавата за пълното или частично поемане на разходите за жизненоважните лекарства. Премахването на лекарства, които нямат аналог в списъка, би довело до сериозни проблеми.
"Съществува реална опасност болните от една социално значима болест като остеопорозата да останат без лечение. Остеопорозата може да се диагностицира сравнително лесно и да бъде предотвратена и лекувана чрез вземане на лекарствени средства", каза доц. д-р Анна-Мария Борисова, председател на Българската лига за профилактика на остеопорозата и председател на Българското дружество по ендокринология.
Остеопорозата е заболяване, характеризиращо се със загуба на костна маса и промяна в костната структура, водещи до повишен риск от фрактури на шийката на бедрената кост, гръбначния стълб и китката (повече...).
В България около 320 000 жени са с изявена остеопороза. 92 000 имат една или повече фрактури. 24% умират до 6 месеца след бедрена фрактура, или около 1000 българки умират всяка година вследствие на преки усложнения от бедрени фрактури.
На Първия български женски форум срещу остеопорозата, провел се в София на 24 октомври 2003, в присъствието на Мел Рийд, депутатка от Европейския парламент и председател на Групата за борба с остеопорозата към Европейския парламент, бе подписан призив към законодателните и изпълнителните органи на РБ за конкретни действия:
- за достъпно лечение на болни с остеопороза с фрактура;
- за достъп до апарати за измерване на костната плътност;
- за поставянето на остеопорозата като обществено значим здравен приоритет.
Призивът е подписан от министър Лидия Шулева, и ще бъде разпространен във всички министерства и учреждения.
Факти за остеопорозата и влиянието й в световен мащаб
Остеопорозата е заболяване на костната система, причинено от дисбаланс в процеса на костно заместване в организма. Характеризира се с ниска костна маса и структурно дегенериране на костната тъкан, чийто резултат са кости, предразположени към счупване в случаите на наличие или предистория на остеопорозна фрактура.
С течение на времето жените, страдащи от остеопороза, могат да загубят половината от костната си маса. Изследванията показват, че дори 10-процентна загуба на костна маса в гръбначния стълб може да удвои риска. Установено е, че една на всеки 2 жени и един на всеки 4 мъже над 50-годишна възраст получават фрактура, дължаща се на остеопороза.
80% от пациентите с остеопороза са жени, 20% са мъже. През първите 5 до 7 години на менопаузата жените губят 20% от костната си маса, което ги предразполага към развитие на остеопороза. Средно 24% от пациентите над 50 години с фрактура на шийката на бедрената кост умират в следващата 1 година. 25% от пациентите изискват продължителни грижи. На 6-ия месец след фрактурата само 15% могат да се придвижват без помощ.
В България предполагаемият брой на жените с остеопороза е 317 500, а 504 000 жени са с остеопения. Броят на тазобедрените фрактури до 2050 г. би могъл да нарасне от 1,7 млн. През следващите 20 години най-големият бум се очаква да бъде в Азия.
Остеопорозата е второто заболяване след сърдечносъдовите болести в списъка на водещите здравни проблеми в света според СЗО (www.who.int). Тя засяга почти 1/3 от жените над 60 г. и 2/3 от жените над 80 г. Почти 200 млн. жени по света страдат от това заболяване. През следващия половин век е много вероятно заболеваемостта от остеопороза да се удвои.
Инвалидността, причинена от остеопорозата, води до обездвижване на пациента за повече време, отколкото всяка една от следните болести: рак на гърдата, нарушения на миокарда, хронични белодробни възпаления или удар. В САЩ и Европа смъртността сред общо 650 000 пациенти се е увеличила с 10-20% годишно. Болестите и смъртността, свързани с тазобедрените фрактури, се увеличават с възрастта.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!