Вторият му мандат формално започва от януари, като дотогава се очакват и още оставки на високопоставени представители на US администрацията (WhiteHouse.gov).
Ашкрофт, който беше и главен прокурор, връчи на Буш пет страници ръкописно писмо, в което подчертава, че е постигнал целта да защити американците от престъпления и тероризъм, но въпреки това ведомството му трябва да бъде управлявано от нови, вдъхновени лидери.
Симпатичният 62-годишен протестант винаги е допадал на някои консервативни кръгове и духовни организации, което съответстваше на религиозните му възгледи, коментира анализаторът на Би Би Си Дейвид Бамфорд.
Те приветстваха строгите закони за сигурността, въведени от него след най-ужасните терористични нападения над Америка през септември 2001 г., когато загинаха 3000 души.
Но начинът, по който Ашкрофт използва тези нови закони, особено закона за патриотизма - да подслушва хиляди хора и да задържа заподозрени без право на адвокат, - предизвика силни критики, особено сред правозащитните организации.
Търговският министър Евънс, чиято оставка също е приета, пък е дългогодишен приятел и петролен бизнеспартньор на семейство Буш, ключова фигура в първата кандидатпрезидентска кампания на Джордж У. преди четири години.
Той заяви, че планира да се върне у дома си в Тексас, а US президентът благодари и на двамата за вярната служба.
След като промените в американския кабинет вече започнаха, се появиха слухове и за бъдещето на две от най-значимите фигури - Колин Пауъл и Доналд Ръмсфелд.
Съветничката на президента по националната сигурност Кондолиза Райс също може да се раздели с поста си, но заради по-висок - тя може да стане първата жена начело на Пентагона, прогнозираха миналата седмица наблюдатели.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!