В Сребреница днес се отбелязва 12-ата годишнина от най-голямата жестокост, извършена в Европа след Втората световна война - избиването на около 8000 мюсюлмани, мъже и момчета, от босненските сръбски сили през войната в периода 1992-1995 г.
Останките на 465 жертви на клането, мъже и момчета на възраст от 13 до 77 години, ще бъдат погребани днес в Мемориалния център в Поточари край Сребреница в Източна Босна.
Жертвите, ексхумирани от масови гробове, бяха идентифицирани с ДНК-тестове след последното общо погребение, което се състоя през юли 2006 г. Тогава в Поточари бяха погребани останките на 505 души.
На церемонията се очакват десетки хиляди близки на жертвите. За втора година ще присъства и главният прокурор на Международния трибунал за военните престъпления в бивша Югославия Карла дел Понте.
Близо 1200 полицаи са ангажирани със сигурността на церемонията, която според полицейския комендант Урош Пена представлява събитие с висока степен на риск заради спора, разгорял се в последно време между сръбските и мюсюлманските лидери по въпроса за статута на Сребреница.
През февруари Международният съд в Хага окачестви събитията в Сребреница като геноцид.
Това даде повод на босненските мюсюлмански лидери да поискат специален статут за Сребреница и изваждането й от състава на Република Сръбска в Босна.
Мюсюлманите казват, че Сребреница не бива да остава част от Република Сръбска, защото клането бе извършено от босненските сръбски сили, но инициативата им бе критикувана от международната общност и категорично отхвърлена от босненското сръбско ръководство.
През април 1993 г. мюсюлманският анклав Сребреница бе обявен за зона за сигурност на ООН, но на 11 юли 1995 г. падна в ръцете на босненските сръбски сили.
Бившите лидери на босненските сърби Ратко Младич и Радован Караджич, които са смятани за отговорни за клането, се укриват, откакто Международният трибунал в Хага ги обвини в геноцид.
В същото време днес в Сараево беше съобщено, че новият върховен представител на международната общност в Босна и Херцеговина Мирослав Лайчак е уволнил висше длъжностно лице от босненската сръбска полиция и временно е отстранил от длъжност 35 полицаи по подозрения, че са замесени в клането в Сребреница.
Като първа стъпка, след като пое на 2 юли поста върховен представител на международната общност, Лайчак нареди да бъдат конфискувани паспортите на 93 лица, които са част от списък с 810 души, за които се смята, че са взели участие в клането в Сребреница, но продължават да изпълняват служебните си задължения.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!