Русе
. Само като родно място на големия писател Елиас Канети (Нобелов лауреат за литература през 1981 г. - бел.ред.) ли е известен този град?От 1995 г. насам този вече стар център се подновява в рамките на поощряван от ЕС проект за саниране, наречен "Красива България".
Проект, който същевременно съдейства за специализация на кадри и разкриване на нови работни места.
Човек остава с впечатление, че този проект е от полза за града, но това е само привидно.
При социализма търговският град, второ по големина пристанище на Дунава, е брутално индустриализиран.
Машиностроенето определя стопанския облик на града. Днешният университет е създаден през 1954 г. като инженерно-техническа академия.
Поради нуждата от работна ръка до 1985 г. населението нараства на 200 000 души. Улиците са разширени, появяват се първите големи панелни комплекси.
На тях отстъпва място и романтичната овощна градина в родния дом на Канети на ул. "Генерал Гурко" 13.
Че днес Русе има само около 160 000 жители, се дължи не само на прогонването на турските съграждани през 1985 г., на екологичните проблеми на града или на разграбването на бивши държавни предприятия от номенклатурата след промяната през 1989 г.
Дължи се и на факта, че при социалистическото управление градът е силно индустриализиран. Рекорден е процентът на безработицата. Младите хора масово напускат града.
Общината предприема мерки за преструктуриране. Укрепен е секторът на
търговията, услугите, културата и образованието. Към университета се откриват педагогически и медицински факултет.
Създаден е билатерален европейски център, в който се обучават български и румънски студенти. Четири германски университета, с които центърът има договори за трудничество, осигуряват преподаватели. Преподаването е на английски и немски език.
За студентите има практика и възможности да следват по един
семестър в чужбина. Дипломата за завършено висше образование се
признава и в Германия.
Русе посреща 100-годишнината от рождението на Елиас Канети
достойно, като залага на силата на мисълта, на силата на знанието, на необходимостта от международно сътрудничество и възможността за междукултурно разбирателство.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!