П рез 2006 г. ръстът на износът от България е нараснал с много по-бързи темпове отколкото в повечето нови страни членки на ЕС, сочи най-новия периодичен икономически отчет на Световната банка ЕС8+2.

Основно България изнася за държавите от ЕС15, но и износът за новите страни-членки и останалия свят също се е разширил.

През 2006 г. ръстът на производството бележи нов темп във всичките 10 нови страни членки на Европейския съюз, но вероятно ще се забави през 2007 г. Ръстът бележи ускорение в Естония, Латвия, Полша, Словакия, Словения и Румъния, докато в България, Чешката република и Литва остава до голяма степен без изменение. Единствено в Унгария има забавяне поради строгата фискална програма.

Силното представяне на региона като цяло отразява

благоприятните външни условия на стабилен глобален растеж,

ниски лихвени проценти и създаването на положителни пазарни настроения.

През 2007 г. се очаква забавяне на ръста в региона, с изключение на Полша, Словакия и България.

В доклада се отбелязва, че високият ръст на производството се свързва с нарастващата заетост и намаляващата безработица, най-вече в Полша и Словакия.

Повечето нови работни места се създават в сектора на услугите (освен в Чешката република), макар че в няколко страни строителството също има сериозен принос.

Степента на участие на работната сила намалява в Полша, Литва, Словакия и Чешката република, но се увеличава в България, Естония, Унгария и Латвия.

Затягането на трудовите пазари през 2006 г. води до реално нарастване на заплатите дори до двуцифрени равнища в Балтийските републики и Румъния. Изтичането на работна ръка от новите страни-членки на ЕС продължава, но има вероятност леко да спадне.

В този най-нов доклад се повтаря предупреждението от предишното издание по отношение на инфлационния натиск, който нараства в няколко от страните в региона с производство надхвърлящо потенциала, свиващи се трудови пазари и бърз кредитен ръст.

Инфлацията бързо нараства в Балтийските страни, най-вече в Латвия,

и има възходяща тенденция в Полша и Чешката република, чиято монетарна политика сега е насочена към затягане.

В Унгария ръстът на инфлацията вероятно е породен от голямото увеличение на администрираните цени, като по-слабото търсене и надценяването на форинта действат в подкрепа на обратната тенденция.

Надценяване на местните валути освен това се свързва с намаляваща инфлация в Словакия и Румъния, където лихвените проценти вървят надолу.

Силната фискална позиция спомогна за смекчаване на инфлационния натиск в България. В другите страни обаче фискалната политика не подпомогна задържането на инфлацията и натиск за реално надценяване на местните валути.

Томас Блат Ларсен, водещ икономист на Световната банка във Варшава, оглавяващ екипа подготвил доклада, отбелязва: "Повечето страни в региона не се възползват в достатъчна степен от силния икономически ръст, за да подобрят публичните си финанси.

През 2007 г. не се очаква съществено изменение на картината, макар че Унгария ще направи сериозен пробив в много големия дефицит, отбелязан през 2006 г., а Полша ще продължи процеса на постепенни корекции.

Словакия се стреми да сведе дефицита си малко под прага от 3 процента от БВП, който се изисква за планираното въвеждане на еврото от 2009 г.

Необходимостта от по-амбициозна бюджетна политика е особено остра в Латвия, но

България и Румъния едва ли биха могли да си позволят каквото и да е фискално смекчаване през тази година".

Ларсен изтъква, че повечето страни в региона предприемат стъпки за подобряване на качеството на своите публични финанси, макар последните инициативи да не са били особено амбициозни.

"Инерцията за реформи в региона като цяло намалява поради умората от реформи в периода след приемането в ЕС, нестабилното политическо положение и слабия административен капацитет", казва Ларсен.

"Въпреки че се правят малки стъпки за подобряване на бизнес средата, по-сложните реформи, свързани с публичната администрация, правната реформа и трудовите пазари се изплъзват. Необходимо е да се поднови инерцията за реформи, за да бъде устойчив процеса на бързо и реално сближаване на доходите", допълва той.

Авторите на доклада отбелязват, че външните дефицити по текущите сметки са продължили да се увеличават, достигайки много високи нива в най-уязвимите страни.

И докато износът продължава да расте сериозно в целия регион, бурното развитие на вътрешното търсенето повиши дефицитите по текущата сметка до 15 и повече процента от БВП в Латвия, Естония и България.

Междувременно, дефицитът по текущата сметка намаля съществено в Унгария. Нивата на външния дълг в Балтийските страни продължиха да растат поради много по-ниския приток на преки чужди инвестиции (ПЧИ) в сравнение с дефицитите по текущата сметка.

Нивото на външния дълг, особено частният му компонент, също се повиши в България, но големият приток на ПЧИ осигури предостатъчно покритие на дефицита по текущата външна сметка.

Външните позиции останаха силни в Чешката република и Полша, където растежът бе по-равномерен. Няма съмнение, че Латвия е най-уязвимата страна в региона, но положението изисква наблюдение в Естония, Литва, България и Румъния, сочи още докладът на Световната банка.

В Специалната тема на доклада "Подпомагане на селското стопанство и развитието на селските райони в ЕС 8+2" се прави преглед на въздействието на интеграцията в ЕС и Общата селскостопанска политика, които доведоха до съществено нарастване на селскостопанските доходи.

Според авторите на доклада, "разликата в ръста на доходите е толкова голяма, колкото разнообразието на селскостопански структури в региона. Поради високия дял на стопанствата за (полу-) собствени нужди в повечето нови страни-членки, производителността на труда изостава значително от средната за ЕС 15".

Ларсен посочва, че "Всички нови страни-членки избраха най-високия възможен праг за отпускане на директни плащания, насърчавайки по този начин уедряването на стопанствата и ефективността.

Повечето страни избраха

допълнително подпомагане от държавата

близо до максимално разрешеното ниво от 30 процента от средната помощ от ЕС15, намалявайки стимулите за преструктуриране и уедряване в селското стопанство, при това на висока цена за бюджета".

Докладът заключава, че предизвикателствата по отношение на селското стопанство и развитието на селските райони за страните от ЕС8+2 не могат да бъдат разрешени единствено посредством селскостопанската политика. За да се осъществи ефективното преструктуриране на сектора, съществена роля трябва да политиките и институциите, извън селското стопанство.

Да се разчита на осигуряване на преки плащания за гарантирането на доходите на селските стопани би означавало да се забави структурната промяна, тъй като това ще лиши селските стопани от стимули за преструктуриране, уедряване или модернизиране на стопанствата им.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
<p>Европа се нуждае от собствени ядрени оръжия</p>

Politico: Европа се нуждае от собствени ядрени оръжия

Свят Преди 10 минути

Отдръпването на САЩ от защитата на Европа означава, че европейците трябва да преодолеят своята чувствителност към ядрените оръжия

Тръмп отново натисна спирачката: Обяви 90-дневна пауза за митата, но не за всички и не за всичко

Тръмп отново натисна спирачката: Обяви 90-дневна пауза за митата, но не за всички и не за всичко

Свят Преди 38 минути

Американският държавен глава направи обрат и сякаш сега се е фокусирал основно върху Китай

Европа иска да се превърне в "AI континент"

Европа иска да се превърне в "AI континент"

Технологии Преди 1 час

Той ще даде повече свобода на индустрията да развива технологии и инфраструктура

Ресторантьорът Патрицио и актьорът Иво Аръков напуснаха Hell’s Kitchen

Ресторантьорът Патрицио и актьорът Иво Аръков напуснаха Hell’s Kitchen

Любопитно Преди 7 часа

Даниел Пеев-Дънди от Златните си спечели имунитет

СТО предупреди за глобална криза

СТО предупреди за глобална криза

Свят Преди 7 часа

Световната икономика рискува да се разпадне на два блока

Украйна тегли червени линии пред Тръмп

Украйна тегли червени линии пред Тръмп

Свят Преди 8 часа

Шмигал: В момента водим преговори със САЩ за минералните ресурси

Стълб падна върху заведение в центъра на София

Стълб падна върху заведение в центъра на София

България Преди 8 часа

Стълбът е паднал на ул. "Раковска" срещу НАТФИЗ

Зеленски: Повече от 155 китайци се бият за Русия

Зеленски: Повече от 155 китайци се бият за Русия

Свят Преди 9 часа

Заловените китайски войници са идентифицирани като Уан Гуанджън и Джан Ринбо

<p>Пазарните индекси с рекорден скок след отговора на Тръмп</p>

Тръмп удари пак, вдига митата за Китай на 125%

Свят Преди 10 часа

Той обяви 90-дневна пауза за прилагането на повишените мита за 75 други страни

Групата на консерваторите и патриотите в ПАСЕ прие в редиците си "ДПС-Ново начало"

Групата на консерваторите и патриотите в ПАСЕ прие в редиците си "ДПС-Ново начало"

Свят Преди 10 часа

Това стана по решение на групата, която проведе свое заседание в рамките на редовната сесия на Парламентарната асамблея

Обвиниха жена за изтезаване на куче и заплахи с убийство

Обвиниха жена за изтезаване на куче и заплахи с убийство

България Преди 11 часа

На животното била назначена медикаментозна терапия

Доживотен затвор за 19-годишния Никола Райчев

Доживотен затвор за 19-годишния Никола Райчев

България Преди 12 часа

Присъдата не е окончателна и подлежи на обжалване пред Апелативния съд в Пловдив

Оставки в АПИ след смъртта на Сияна

Оставки в АПИ след смъртта на Сияна

България Преди 12 часа

Регионалният министър настоя за тях след разпоредената от него проверка

Генерал Сирски: Русия започна нова офанзива

Генерал Сирски: Русия започна нова офанзива

Свят Преди 13 часа

Сирски: Наблюдаваме почти двойно увеличение на броя на вражеските атаки

<p>МВнР не знае за визита на Тръмп-младши в България</p>

МВнР няма официална информация за визита на Тръмп-младши в България

България Преди 13 часа

Доналд Тръмп-младши, големият син на президента на САЩ, ще посети Румъния

Голям протест на ресторантьорите се проведе в София

Голям протест на ресторантьорите се проведе в София

България Преди 13 часа

На площада организаторите на проявата бяха запалили скара и раздаваха безплатно кюфтета и питки на протестиращите