"Таймс" разказва историята на първите британски туристи, които се връщат в родината си след няколко дни, прекарани в развалините на Ню Орлиънс.Те разказват за напрегнатата обстановка в закрития градски стадион, където бяха приютени десетки хиляди оцелели след наводнението.
Британците били забележими заради цвета на кожата си и акцента си. Някои от местните хора там ги гледали недоверчиво, други ги заплашвали, а трети опитвали да се гаврят с тях.
Войниците, които се грижели за реда в спортното съоръжение ги посъветвали да се съберат на група и да се наредят в кръг, за да се отбраняват.
20-годишната Джейн Уилдън, която в неделя кацнала обратно в Лондон обаче прави уточнението, че проблемите на стадиона идвали от малцинство млади мъже. Повечето жители на Ню Орлиънс тя описва като "много мили".
За "Гардиън" опустошеният от урагана град е "празен, разрушен и отчаян". Изданието описва как Ню Орлиънс е най-накрая опразнен и под контрола на военните. Единствените звуци, които нарушават тишината са двигателите на хеликоптерите, които преминават над него.
Според вестникът чак сега Съединените щати са преглътнали гордостта си и са помолили Европейския съюз и НАТО за одеяла, храна и цистерни с вода, а от Канада са поискали легла и медицински материали.
Вестникът съобщава и за предстоящо днес изказване на един от водещите британски учени в областта на клонирането и изследванията на стволовите клетки.
Лорд Уинстън се очаква да предупреди организациите, които подкрепят тези изследвания, че е много рано да се чака практическо приложение в медицината на новите открития.
На 16-а страница "Гардиън" помества материал от България. Той започва като репортаж, в който ром кара мечка да танцува. Следва описание на жестокостите, чрез които животните се научават да танцуват.
Изданието разказва и за спасяването на почти всички танцуващи мечки в България благодарение на правителството на Иван Костов и на фондацията на френската актриса Бриджит Бардо.
По-нататък обаче "Гардиън" прави паралел между подобряващата се съдба на животните и незавидното положение на техните някогашни собственици, ромите. Според изданието в България те са обект на сегрегация, а безработицата сред "най-онеправданото малцинство в региона" достига 90 на сто.
"Дейли телеграф" обявява от първата си страница, че инфарктите може да бъдат намалени на половина. Вестникът се позовава на данните, изнесени на годишната конференция на Европейското кардиологично дружество в Стокхолм.
Те са резултат от изследването на 19 хиляди пациенти от няколко държави, на които е давана комбинация от две нови лекарства. Оказало се, че освен рязко падане на риска от инфаркт, терапията може да спре развитието на диабет.
Изданието се спира и на политическите последствия от урагана Катрина за президента Буш. Те били тежки заради обвиненията на някои, че бюрокрацията е попречила на бързото преодоляване на пораженията.
В опит да ограничи негативния ефект, президентът щял за втори път да посети засегнатите райони в дълбокия Юг и отменил изключително важното посещение във Вашингтон на китайския лидер Ху Цзинтао.
"Телеграф" съобщава и за неочаквания проблем с помпите по британските бензиностанции. Те не били предвидени да работят при цена над една лира на литър и щяло да се наложи да бъдат пренастройвани, ако стойността на горивата се покачи още.
"Файненшъл таймс" също се спира на изпращането от страна на Белия дом на политици от най-високите ешелони на властта в засегнатите от урагана райони.
Изданието цитира и вътрешния министър на Съединените щати Майкъл Чертоф, който определил стихията като най-тежкото бедствие в американската история.
Вестникът отбелязва също и информациите, че британското правителство тази година ще раздаде най-големия брой разрешителни за търсене на петрол в Северно море от 40 години насам. Според изданието това е доказателство за рекорден интерес от страна на инвеститорите.
"Индипендънт" отделя четири страници на трагедията след урагана Катрина. Под голяма снимка на потъналите във вода улици на Ню Орлиънс, вестникът поставя заглавието "Град на духовете".
На една от вътрешните си страници съобщава, че британското правителство е обект на критики за това, че не е помогнало на британците станали жертва на стихията. 150 граждани на Обединеното кралство все още са в неизвестност в Съединените щати.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!