Д епутатите започнаха обсъждането на първо четене на внесения от правителството проект за нов Семеен кодекс.
Основните промени в него са уреждането на фактическото съпружеско съжителство между мъж и жена и въвеждането на брачeн договор.
Статистиката сочи, че в момента над 50% от децата в България се раждат при фактическо съжителство и само 20 до 23% от тях се припознават.
Това каза зам.-председателят на Народното събрание Камелия Касабова при обсъждането на нововъведенията, включени в новия Семеен кодекс.
Около 70% от живеещите във фактическо съжителство впоследствие сключват граждански брак. Ако бъде приета новата норма, ще намалее броят на сключени бракове, посочи Мартин Димитров от ОДС, който защити другата теза - за отхвърляне на предложението за фактическо съжителство.
Срещу идеите за съпружеско съжитнелство без брак няколко пъти вече остро се обявиха представители на Светия синод на Българската првославна църква.
Църквата би трябвало да реши дали да извършва венчавки без задължителното, както е сега, удостоверение за сключен граждански брак.
В проекта за новия кодекс са въведени национален регистър на осиновяващи и единна информационна система за децата, подлежащи на пълно осиновяване.
За да се ускори извеждането на децата от специализираните институции се предлага да се допуска осиновяване без съгласие на родителя, ако той в срок от шест месеца след настаняването на детето без основателна причина не е поискал прекратяване на настаняването или промяна на мярката.
Отпадат предвидените в сега действащия Семеен кодекс минимален и максимален размер на издръжката на ненавършилите пълнолетие деца. Предвиден е 6-месечен срок, за да се осигури подготовката за въвеждане на новите уредби.
Най-обсъждано от народните представители е предложението за включване в закона на фактическото съжителство.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!