Ужас - чужденците ще купуват земята ни!
Печатът в Латвия акцентира на внезапното увелечение на броя на чужденците, купуващи земя и имоти. Вестник "Латвияс авизе" предупреди, че ако този процес продължи без контрол, латвийците ще се превърнат в "арендатори и слуги" в собствената си страна.
Фермери от Дания, Финландия и Холандия търсят да купят обработваема земя в Латвия, за да извлекат облаги от субсидиите на ЕС, пише изданието и добавя: "Законите, ограничаващи продажбата на недвижими имоти в Латвия, бяха приложени твърде късно и са твърде объркващи, за да създадат истински пречки пред чужденците."
В райони с високо търсене цените на земята и собствеността ще скочат до западноевропейско равнище след четири до седем години, прогнозира вестникът и в заключение пише: "Увеличаването на данъците ще накара дори онези, които сега се кълнат, че никога няма да продадат земята, пропита с потта на техните бащи, да се замислят дали да не направят точно това."
Грижите на фермерите
В Унгария и Словакия фермерите и собствениците на магазини за хранителни стоки се безпокоят, че правилата на ЕС ще доведат до драстично намаляване на субсидиите, което ще разори много дребни селски стопани и ще намали търсенето на местно производство.
Ищван Якаб, председател на Националната федерация на унгарските фермери, заяви по унгарското радио по време на фермерските протести: "Фермерите са по-непоколебими отвсякога."
Брюксел ще забави отпускането на пълния пакет селскостопански помощи за новите в ЕС. Първоначално фермерите в 10-те страни ще получават само 1/4 от субсидиите, изплащани на фермерите в досегашните членки.
Иван Оравец, директор на Словашката селскостопанска камара, казва, че селските стопани не се страхуват от конкуренция, а от неравностойни условия. Нашият сектор е много уязвим, заяви той по словашкото радио и призова словаците да купуват местни продукти.
Драматургът дисидент Вацлав Хавел, бивш чешки президент, под чието лидерство страната отхвърли комунизма, обаче бе категоричен пред чешките медии, че независимо от ефекта върху потребителите, цялото начинание си струва.
"Не мога да спра да ликувам, че живея в това време и мога да участвам в събитията. Дали картофите ще станат по-скъпи ми се струва незначителен факт в сравнение с всичко останало", каза Хавел.
Малцинства и миграция
В чешкия град Усти над Лабем говорителят на ромското малцинство Ян Хусак заяви, че влизането на страната в ЕС може да утежни положението на ромите. Пред агенция ЧТК той изрази опасения, че ЕС няма да следи за правата на малцинствата в новите страни членки така внимателно, както правеше в предприсъединителния период.
В Словакия ромската общност предизвика бунтове, след като правителството намали социалните помощи, за да засили икономиката в навечерието на присъединяването. Според словашките медии стремежът за съкращаване на държавните разходи е засегнал особено силно ромите в районите с висока безработица.
Въвеждането на ограничения от страните от ЕС, опасяващи се от приток на имигранти пък предизвика гневни реакции на пресата в Полша. "Не се ли срамуваш, Холандия?", възкликна "Газета виборча", след като бяха обявени холандските квоти за имигранти. "Радостта от обединението се смени с горчивина: те не ни искат", коментира изданието.
Независимо от това представителят на Унгария в ЕС, който впоследствие бе номиниран за европейски комисар, лансира идеята, че страната му също може да приеме подобни мерки, за да ограничи потока на имигранти от по-бедни държави.
Забележките на Петер Балаш, които се отнасяха за поляци и словаци, търсещи работа в Унгария, както и за турци от Германия, бързо бяха парирани от външното министерство в Будапеща, което оповести, че не планира ограничения, съобщи унгарското радио.
Чешки представители също са изразили загриженост от притока на поляци и словаци, както информира словашката агенция ТАСР.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!