А ко се съди по това, което нарича "напрегнатият напредък" в първия ден от срещата на върха в Брюксел, испанският Ел Паис смята, че Европа "няма да преодолее сериозната криза и дълбоката несигурност, която произлиза от нея".
Вестникът съобщава, че европейските лидери са се "сблъскали и са се карали за два ключови въпроса от дневния ред: бъдещето на конституцията и бюджета за 2007 - 2013 година".
Отговорите на въпроса защо трябва да продължи ратифицирането на конституцията, след като, за да бъде приета й е необходимо единодушие, са били "различни и противоречиви", отбелязва Ел Паис.
Словашкият Правда предполага, че Европейският съюз се е захванал с непосилна задача, предлагайки конституцията в момента, в който хората тепърва са свиквали с разширяването. "Европейските лидери трябва да обвиняват самите себе си за кризата", смята вестникът.
Френският Либерасион пише, че британският министър-председател е прав да иска евробюджет, който да помогне за откриване на работни места.
Според вестника французите и холандците, отхвърляйки конституцията, са изразили желанието си за "нова Европа", в която се набляга повече на новите работни места.
Австрийският Стандарт подкрепя предложенията за орязване на селскостопанския бюджет на Евросъюза, въпреки че това би навредило на собствените им фермери.
Изданието споменава факта, че Австрия е получател на субсидии, които ще намалеят с около 20 процента.
"Това е неприятен ход, особено за някои фермери, които така или иначе са в незавидно положение - като планинските селски стопани, например, но Европа не може да бяга от него завинаги."
Германският Берлинер цайтунг пише, че Тони Блеър е отговорен за спора около отстъпката, която страната му получава от европейския бюджет. Вестникът смята, че британският премиер е под огромен натиск да направи отстъпки, защото иначе компромисът би бил невъзможен.
Изданието добавя, че споразумение за бюджета би изпратило "ясен сигнал, че ЕС има бъдеще, въпреки конституционната криза".
Френският Монд се съгласява, че решението на спора за бюджета зависи от Тони Блеър.
"Той иска да запази отстъпката, която Великобритания получава, за да не финансира разширението", пише вестникът.
Унгарският Непсабадсаг смята, че британската отстъпка вече не е оправдана. "Ако бъдем честни, няма силни аргументи за огромния европодарък за британците, които са в доста добра позиция, в сравнение с преди 20 години", отбелязва Непсабадсаг.
Вестникът пише, че Тони Блеър е прав да иска повече пари да се канализират в инвестиции, изследвания, и външна политика, докато директните субсидии за селско стопанство се пренасочат за развитие на селските райони.
Според Франкфуртер алгемайне цайтунг канцлерът Герхард Шрьодер носи отговорност за сегашните затруднения на Европейския съюз.
Според вестника Шрьодер е позволил на финансовия си министър да обезкърви Пакта за стабилност и не е направил нищо, за да предотврати европейското разделение по въпроса за Ирак.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!