З аболеваемостта от рак на гърдата се е увеличила двойно за последните 20 години, съобщи Цветелина Иванова, научен сътрудник в Националния раков регистър.
Новите регистрирани случаи през 2004 г. у нас са 3548. За сравнение през 80-те години новорегистраните са били около 2000.
Всяка година от болестта умират 1000 българки, сочи статистиката. Страната ни се нарежда по средата на скалата в сравнение с останалите страни от света.
Основният проблем при рака
на гърдата у нас е късното му откриване. Около 1/3 от новите случаи на рак на гърдата в се откриват в късен стадий. С тази диагноза в България живеят около 40 000 жени.
За съжаление много спада възрастта, при която има случай на рак на гърдата, констатират от Асоциация на пациентите с онкологични заболявания (АПОЗ).
Препоръките на Световната здравна организация (СЗО) са в никакъв случай да не се пренебрегват трите начина за профилактика: самонаблюдение, лекарски преглед и мамография, напомни проф. Иван Черноземски, водещ онколог.
Препоръката е до 35 години жените да се самонаблюдават, а от 35 години да се преглеждат на лекар и ако имат генетична обремененост да отидат и на мамограф.
Проф. Черноземски и колегата му д-р Веселин Тенев са внесли в Министерството на здравеопазването предложение за скринингова програма за рака на гърдата, която е била загубена. Все пак тя се намери, каза онкологът.
В европейските страни
всяка жена получава покана, за да се яви на профилактичен преглед и практиката показва, че това намалява с три пъти заболеваемостта какъвто е примера със скандинавските страни.
В България рака на гърдата се диагностицира като в първи стадий се откриват 21%, във втори - 47%, в трети и четвърти - 30%.
Откриването в първи стадий означава пълно излекуване, подчерта проф. Черноземски.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!