"24 часа" публикува интервю с Петър Стоянов под заглавие "Отказах. Не може да спечелиш, когато свои ще те стрелят в гръб". На въпрос защо се е отказал да бъде кандидат-президент той отговаря:
"Защото виждам нарастващото объркване, песимизъм и дори отвращение към начина, по който продължаваха преговорите за обща кандидатура, както и майсторски внушаваното убеждение, че всички лидери вдясно са обладани от лични амбиции и са еднакво виновни за липсата на единен кандидат. Не желая да бъда обвиняван, че заради моя "егоизъм" не се стига до единна кандидатура."
"Ако се бях кандидатирал, някои от "нашите" щяха да работят откровено срещу мен", казва Стоянов пред "Новинар". Признава, че най-трудният въпрос, пред който се е изправил преди да вземе своето решение, е дали ще го разберат хората:
"Зная, че много хора чисто емоционално няма да приемат това решение. Зная, че много хора ще се почувстват огорчени и дори предадени. Искам да им кажа, че борбата продължава. Отношението към една битка може да бъде и тактическо, но в тази ситуация, при която бяхме изправени, те трябва да знаят, че ние взехме по-малко лошото решение. Сигурен съм, че ако не сега, веднага, моето решение в бъдеще ще бъде разбрано."
"Десницата излиза от безизходицата", е коментарът на "Труд" по повод новината, че Петър Стоянов се оттегля от битката. "Отказът на Стоянов не е израз на слабост, а на политическо мъжество. Той доказа, че в критични моменти не се колебае да взема стратегически решения, дори и те да изглеждат непопулярни на първо четене. Доказа също, че не се е върнал в политиката, за да търси личен реванш, а е готов за дълга и трудна борба за възраждане на десницата", е оценката на коментатора.
"Невъзможният десен президент", е коментар в "Новинар". Отчита се, че "В тази ситуация на враждебност и от ляво, и от дясно шансът на Петър Стоянов да загуби става неприемливо висок за лидер на партия. В този смисъл лидерът на СДС направи най-логичния ход - да не се кандидатира и да продължи стратегическата си тактика за укрепване на СДС."
"На бой отиват само старците", е анализът в "Сега". Посочва се, че "политическият профил на Беронов остава пълна мистерия. Единственото известно е, че председателят на Конституционния съд е по-скоро привърженик на парламентарната република с ограничена президентска власт. И то в момент, когато кризата на сегашната конституционна конструкция е очевидна и за неизкушените от правото и политиката. Отвъд това - мъгла. Нима това е достатъчна база за обединение?
Знайно е, че президентът следва да е независимо мислещ, извисен над партиите политик. Беронов не е политик. Той е живото отрицание на онова, от което има нужда българската десница: идеи, позиции, личности, единство, действеност и гражданско присъствие. Издигането на кандидатурата му е поредна стъпка към естрадното самоубийство на досегашната десница, която идните месеци ще се разтвори в политическото небитие."
"Беронов може да се окаже жертвен агнец", казва в интервю за "Стандарт" Надежда Михайлова. "Той е достойна кандидатура. Но една личност не може да реши проблемите на цялата десница. И в никакъв случай не бива да бъде натоварван с такава отговорност. Ако лидерите не си свършат работата, ще го превърнат в жертвен агнец на противоборството си."
"Смешни глоби за много богато лоби", е анализът в "24 часа". Коментира се проекта за закон за лобизма. Като абсурдни се определят глобите. "Какво значи лобист да се накаже с глоба 5-10 хил. лева. Те обикновено получават хонорари за стотици хиляди, ако не за милиони."
Посочва се, че в проекта за закон липсва едно от най-важните неща - всеки лобист трябва да е длъжен да регистрира възнаграждението, което получава. Авторът предлага да има забрана две-три години след като свърши мандатът на народни представители и общински съветници, те да не могат да бъдат назначавани от лобистки фирми.
"Политическите басни на ДПС", е коментар в "Сега". Преди четири месеца ДПС обеща да подготви законопроект за лобизма. По-късно към него бяха добавени промени в закона за партиите и за публичния регистър. Преди няколко дни целият пакет беше обсъден на публична дискусия.
"На дискусията, на която трябваше да се чуят предложения от бизнеса, присъствието на значими бизнесмени бе твърде рехаво. Публичният диалог между политици и бизнес не се състоя. И това няма как да не наведе на мисълта, че и двете съсловия ще продължават да търсят начини той да бъде задкулисен, независимо какви закони се приемат", скептичен е авторът.
"За една година здравеопазването категорично се подобри", заявява в интервю за "Сега" здравният министър Радослав Гайдарски. По въпроса за финансирането той обяснява:
"Много хора предвиждаха, че до средата на годината парите ще са свършили. А досега в МЗ са похарчени половината от средствата, а в касата - 55%. Пари има. Болниците, с много малки изключения, вече са на печалба, а по това време миналата година имаха 220 млн. лв. дългове. Ако ние бяхме продължили с тенденцията на разруха и безхаберие, сега дълговете щяха да са 500 млн. лв. При такъв дълг е доказано, че системата загива, рухва. Няма вече липси за лекарства."
"Основният нерешен проблем на БСП е лидерският", смята "Монитор". Търси се отговор на много въпроси. Кой е лидерът на БСП и кой прави политиката в тази партия - Сергей Станишев или Георги Първанов? Битката на Овчаров и Петков за развитие на министерската им дейност ли е или продължение на стария спор за лидерския пост? Социалдемократизираната БСП има ли нужда от проекта "Нова левица" и как ще се структурират отношенията в лявото?
Президентските избори ще дадат някои отговори. Но това ще бъде само началото, защото БСП има да извърви още един тежък път - да трансформира своя елит и своите структури, за да се превърне в европейска партия, смята авторът.
"Ставри Калинов извая символ на независимото слово", пише "Сега". В присъствието на много гости тържествено бе отбелязано поставянето на пластиката "Истината за перото" пред сградата на БТА вчера. Изработена е от патиниран бронз в три цвята, а трите пера на върха са позлатени. Творбата бе представена от вдъхновителите на идеята - генералният директор на БТА Максим Минчев и изпълнителния директор на "Булстрад" Румен Янчев.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!