Годишната реч на Буш "За състоянието на съюза"
Според германския "Франкфуртер алгемайне цайтунг" обръщението на Буш е съдържало предложения за радикални вътрешни реформи, които е малко вероятно да бъдат осъществени в сегашната им форма.
Вестникът не смята Буш за традиционен консерватор: "Той е, ако щете, радикал в целите си и показва малко задръжки в методите си", обяснява изданието.
Американският президент е насочил амбициите си към вътрешния дневен ред и особено пенсионната реформа, констатира вестникът, но предупреждава, че плановете му може да се окажат непопулярни.
Австрийският "Дер Щандарт" също намира идеите за пенсионна реформа за "противоречиви", но тонът на Буш по отношение външната политика се оценява като "по-помирителен, отколкото през последните години", защото е отбелязал дипломатическите усилия на европейците, отправил е съвсем бегло заплахи срещу Иран и дори не е споменал Северна Корея.
Оста на злото е станала съвсем малка, констатира по този повод вестникът.
Немският "Берлинер цайтунг" е на мнение, че Буш е отпразнувал най-големия успех, откакто е на поста си, когато гостенка на церемонията е вдигнала нагоре показалец, изцапан с мастило.
Основната цел на синьото мастило е да защитава от изборни измами, но вече е станало и символ на победата, разказва вестникът и отбелязва, че за иракчаните мастилото символизира куража да се изправят с лице срещу тероризма, докато за американците това е "първи знак на надежда, че лишенията им може би не са били напразни".
Според френския "Монд" президенът Буш е "уверен" в себе си, "по-спокоен" и "в настъпление".
Разликата между речта му при встъпването във втори мандат и обръщението към нацията е, че докато преди Буш е говорил за разпространението на свободата и демокрацията по света, сега е навлязъл в подробности за политическите си проекти, обяснява изданието.
Испанският "Ел паис" отбелязва, че облекчението, осигурено от иракските избори, е дало на президента "основния аргумент за обръщението му".
Заедно с тревожното определение за Иран и Сирия, като "режими, които играят с огъня", Буш правилно е решил, че сега не е най-добрият момент да се определи дата за изтеглянето на американските сили, пише изданието и заключава:
"Буш носи ново палто, но основното послание остава същото."
Руската "Красная звезда" не намира нещо сензационно в президентското обръщение: "Русия беше посочена само като важен икономически партньор на Ирак, Иран и Сирия".
Смъртта на грузинския премиер
Германският "Ди велт" предупреждава, че в Грузия е възможна политическа криза след смъртта на премиера Зураб Жвания заради отравяне с газ.
Досега премиер, президент и председател на парламента са формирали добре балансирано ръководство, което сега ще стане нестабилно, смята вестникът.
Руският "Московски комсомолец" намира за "много странно", че правителствен ръководител може да загине заради отоплителна печка.
"Труд" смята, че по върховете на грузинското политическо ръководство е предстояла голяма промяна и Жвания е щял да бъде премахнат.
"Новие известия" изчислява, че смъртта на Жвания идва два дни след като трима души загинаха при териростично нападение в Гори.
Според изданието премиерът е бил категорично против война с отцепилите се провинции Южна Осетия и Абхазия.
Референдумите за европейската конституция
В Испания започна кампанията за референдум за Европейска конституция.
Според "Ел периодико" това гласува ще е важно, защото е първото от цяла серия, планирани в няколко европейски страни.
Вестникът обаче смята, че кампанията може да бъде засенчена от по-горещата тема за автономията на баския регионален парламент, отхвърлен от парламента в Мадрид, и за предстоящите баски регионални избори.
Италианският седмичник "Фамилия Кристиана" гледа към британския референдум за Европейската конституция и предполага, че ако противниците надделеят, това може да накара премиера Тони Блеър да подаде оставка.
Шведският "Експресен" определя като "монументално слабосърдечие" свалянето на картина от изложба, след като мюсюлмани са я определили като неприлична.
Тя е произведение на живееща във Франция художничка и е част от изложба, посветена на СПИН в Гьотеборг.
Според вестника това може да накара мюсюлманите да решат, че могат да определят какво да се излага и какво не в държавна галерия.
За "Експресен" случаят прилича на фeтвата срещу Салман Ружди и неотдавнашното убийство на холандския режисьор Тео ван Гог.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!