Б ългарското правителство разиграва предметна лотария, за да убеди гражданите да гласуват в парламентарните избори.
В отговор на критиките на опозицията, че подобна мярка е незаконна, министърът на външните работи Соломон Паси заяви, че България създава напредничава практика, която би следвало да бъде изучена от страните членки на ЕС и институциите на Съвета на Европа.
Предлагаме пълния текст на интервю с Ян Репа, наблюдател на Би Би Си за Централна Европа пред Българската редакция на Би Би Си.
- Каква е практиката в развитите демокрации?
- Конкретното законодателство може да варира от държава на държава, но съществува един основен принцип, приет от западните демокрации: осигуряването на материални стимули за гласуване не е позволено. Това е престъпление.
Не е престъпление, ако например помогнете на група пенсионери с превоз. Те така или иначе са решили да гласуват, вие просто ги улеснявате. Това е различно от например предлагането на храни, билети за лотария, радиоприемници и т.н.
- Има ли случаи на разиграване на лотария, все пак?
- В момента във Великобритания има конкретен случай, който ще бъде разследван от прокуратурата. Става въпрос за събрание в избирателния район на външния министър Джак Строу. Там живеят много имигранти от Азия.
Опозицията отправи обвинение, че по време на митинг на Лейбъристката партия от нейно име са били осигурени храни и напитки за избирателите. Местната организация на партията отрича това и твърди, че става въпрос за типично азиатско гостоприемство.
- Какво казва буквата на закона?
- Всъщност, незаконно е. Престъпление е според буквата на закона. В САЩ има интересни случаи. Там също стимулирането на хората да гласуват е федерално криминално престъпление. Наказва се с до пет години затвор.
Правилата варират до някаква степен от щат до щат, но в крайна сметка смисълът е един. Ако предметът, който се предлага има някаква собствена стойност, а не е просто лепенка, например, е незаконно да бъде даван.
- Българският външен министър Соломон Паси каза, че Европа може да вземе пример от България що се отнася до начина да бъдат подтикнати хората да гласуват. Дали това е възможно да се случи?
- Като се има предвид сегашната европейска практика, това е много спорно предложение.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!