Б итката с мафията: лаф да става - под това заглавие в. "Дневник" публикува комента на Петя Владимирова.
Толкова години слушаме за мерки, споразумения за сътрудничество, актуализиране на анализи, списъци, срещи и заседания, изрежда авторката и дава един пример за работа с Ангел Димитров-Чората, който умря при задържането си в Благоевград.
Полицията претърсва дома на Чората - протокол няма, прокуратурата мълчи.
Полицията претърсва хотела на бащата на Чората - протокол няма, прокуратурата мълчи.
Полицията задържа Чората, ген. Илия Илиев твърди, че в колата му е намерен кокаин - протокол няма. А протокол се изисква от НПК, иначе Чората не може да бъде арестуван за наркоразпространение, както твърдеше, че ще стане ген. Илиев.
След като протокол няма и най-мощното говорене на вътрешен министър, главен секретар, главен прокурор има смисъл само за "лаф да става".
Такава ни е битката с мафията, заключава авторката.
Обща тема в пресата днес е и
посещението на образователния министър Даниел Вълчев в 149 СОУ в Овча Купел вчера.
Почти навсякъде има снимки оттам и описания на лошите условия, в които децата учат.
Калпавото ни училище ще докара виетнамците, казва в интервю за "Стандарт" бившият социален министър Иван Нейков, който сега е директор на Балканския институт по труда и социалната политика и шеф на общинската социална комисия.
Отново сме в омагьосания кръг - нисък социален статус на учителите, неясна образователна реформа, лошокачествено образование, ниска квалификация - резултатът от това е южноазиатци на българския пазар на труда, смята Нейков.
Всъщност обаче интервюто е по повод програмата на правителството. Там има поети ангажименти, които противоречат на законите - например обещанието на безработни роми да бъде предоставяна общинска земя.
Това не се решава от кабинета, а от общинските съвети по места. Към темата за чуждите работници в шивачеството с коментар се включва и Георги Ганев от Центъра за либерални стратегии под заглавие "Пробий пазара с българска игла" в "24 часа":
С внос на азиатци няма да станем икономически тигър. Защото и целия Китай да внесем, пак не можем да бием китайците по евтино производство.
Чужденците са на мнение, че по-добрите умения на българите в шиенето ги отличава в региона, а и на пазарите извън Балканите. Какво пречи на работодателите да направят заплатите 400-500 лв. и да се състезават на качествения пазар, защото ако ще се състезаваме с Китай на долните, некачествени и евтини ниши, то е предварително загубена битка.
Икономиката ни има проблем, защото образователната система не подава достатъчно добре подготвени за работа в реалния свят хора. Защото училището отдава по-голямо значение на това дали детето може да цитира "Аз съм българче", отколкото на това дали може да работи в екип - и двете са важни, но второто сякаш е забравено.
И пак стигаме до истинския проблем - отлаганите реформи в образованието.
"24 часа" публикува и друго интервю, с писателя Георги Мишев, според когото за влака към Европа няма огняри и машинисти, а колективното бъдеще е мираж, защото съдбата е в единствено число.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!