З а година семейните доходи нараснаха само с 52 лв., извежда "Сега".
С 52 лв. се е увеличил средният доход на българските домакинства за година - през март 2005 г. той е бил 418 лв., а март т. г. е 470 лв.
Това обяви вчера националната статистика. Разходите за същия период са се увеличили с 38 лв. и през март 2006 г. са били 442 лв. на домакинство. Според данните на статистиката през март едно семейство е успяло да спести 28 лева. За сравнение - през януари икономисаната сума е била с 3 лв. повече.
Заплатата остава най-значимият източник на доходи за българина - 50.9%, като делът й намалява съвсем леко в сравнение с март м.г. Слабо се увеличават приходите от предприемачество и собственост. Стабилен остава приносът на пенсиите в доходите на домакинствата - повече от една четвърт.
Още седмица игра на нерви с "Щрабак", пише "Стандарт".
Тази седмица ще стане ясно дали "Щрабак" и транспортното министерство ще седнат на масата за преговори за новото летище. Все още има надежда спорът между двете страни да се реши чрез медиатор и извънсъдебно споразумение.
До 20 май транспортното министерство ще се срещне и с инженера NACO. Ако се стигне до арбитраж, България ще спечели, но това ще струва много пари и ще отнеме поне 4-5 години, категорични са експертите. Тази седмица е показателна за коректността на "Щрабак" да завърши качествено строежа и да ремонтира дефектите, коментира шефът на аеропорта Пламен Станчев.
Бизнесът против ДДС за скрап, отбелязва изданието. Сделките с отпадъци от черни и цветни метали да не се облагат с ДДС или да се въведе ставка от 0% до края на 2008 г. Това се предлага в писмо от браншовите организации до бюджетната и икономическата комисия на парламента.
Според проектозакона за ДДС от 2007 г. за сделките със скрап се въвежда 20% данък. Това ще създаде условия за измами, които може да надхвърлят стотици милиони лева. Причината е, че произходът на стоката не може да се проследи, смятат браншовиците. България не е договорила с Евросъюза отлагателен период за въвеждане на ДДС за металните отпадъци и от 2007 г.
Един подпис спира сделката за "Бояна филм", четем в същия вестник. Той е на директора Евгени Михайлов, който трябва да узакони ипотеката на земята на Киноцентъра. Ипотеката не е законово обоснована и няма да я подпиша, заяви вчера той. Ако го направя, ще нося наказателна отговорност, категоричен бе Михайлов.
Ако бъде подписана в този вид, ипотеката после ще бъде обявена за недействителна, смята шефът. Така щели да отпаднат ангажиментите на купувача - американската "Ню имидж".
Според Михайлов в договора са записани 335 дка земя, а Киноцентърът има документи за собственост върху 302 дка. Учредяването на ипотеката е едно от условията, необходими за финализирането на сделката за Киноцентъра. Без нея на "Ню Имидж" не може да бъдат прехвърлени акциите на дружеството. Купувачите неколкократно обявиха, че ръководството на Киноцентъра умишлено бави финализирането.
Българските супермаркети обвиниха чуждите в дъмпинг, информира "Дневник". Девет от българските вериги за бързооборотни стоки изпратиха общо писмо до всички свои доставчици, в което предупреждават, че няма да толерират проявите на дъмпинг и "търговски популизъм" спрямо супермаркетите на чуждите компании.
Някои вносители и производители дават значително по-големи отстъпки на международните вериги и това сваля цените под нивата, които гарантират рентабилност на дейността, смятат нашите търговци.
В новото неформално обединение влизат едни от основните български вериги - "Фантастико", "Европа", "Елемаг", "Калея", "ЦБА-Коме", "Макс", "Дар-Никон", "Пикадили" и "ЦБА България". Ние сме компании с български капитали, развиваме пазара от 15 години и искаме да стимулираме нашето производство, каза Асен Георгиев от "Елемаг".
Етническа стачка за заплати пламна в "Шишеджам", пише изданието. След десетдневни протести работниците в стъкларския завод на "Шишеджам" в Търговище обявиха в понеделник ефективна стачка. Недоволните са членове на "Подкрепа" в "Тракия глас България" ЕАД, дъщерното подразделение на турския холдинг.
Около 100 служители четири часа отказваха да влязат в цеховете, протестирайки срещу заплатите в компанията. Исканията са за нов колективен трудов договор, който според работещите трябва да гарантира по-добри условия на труд и справедливо заплащане. Те обвиняват ръководството, че провежда дискриминационна политика на етнически принцип.
Протестиращи, изрично пожелали анонимност, твърдят, че в завода работят турски граждани, на които "Шишеджам" плаща три пъти повече, отколкото на българските им колеги за същата работа.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!