На събранието присъстваха 339 кредитори с право на глас и 50,87% от общоприетите вземания на кредиторите. На 11 юни изтича седемдневният срок, в който решенията, взети на събранието или самата процедура, могат да бъдат обжалвани. Синдиците на корабостроителницата заявиха, че след този срок пак ще питат съда дали да изплатят парите за кораборемонта и ще чакат неговото решение. В същото време се очаква Параходство БМФ, което също е кредитор на корабостроителницата, да обжалва процедурата, при която е гласувана третата точка от решенията. Според нея БМФ ще трябва да плати ток, вода и други разходи и за времето, в което не е било в завода.
Събранието на кредиторите на Варненска корабостроителница, свикано по искане на синдиците, реши активите, невлезли в извършената оценка от "Прайс Уотър Хаус Купърс", да бъдат оценени по метода на чистата стойност, а в последствие и по метода на ликвидационната стойност при условията на ускорена продажба, като се оценява всеки актив поотделно, а синдиците да изберат за оценител този от кандидатите, който предложи най-ниска цена и най-кратък срок за извършване на оценката. Плащането ще става след приемане на оценката, а максималният размер на средствата, предназначени за оценителите може да бъде общо 10 000 лв.
С гласовете на 98,48% от присъстващите кредитори бе взето решение, което задължава синдиците да извършат плащанията по договорите с кораборемонтните фирми, които работят в завода по корабите "Кондор 5" и "Вояджър", при условие, че не надвишават сумата по договорите със съответните корабособственици. След приемането на това решение, синдикът Владимир Цачев заяви пред журналисти, че с колегата си отново ще искат от съда разрешение за изплащането на парите, независимо от решението на събранието днес. На това питане на синдиците съдът вече отговори веднъж, че не е компетентен да се произнесе.
Според юристи, няма нужда от второ питане, защото отговорът на съда ще бъде същият. "Защо тогава трябваше да гласуваме днес на събранието след като ще се върнем в старото положение и пак няма да си вземем парите?", питаха в същото време корабостроителите, които бяха дошли да гласуват специално за тази точка от дневния ред. В точка трета на днешното събрание във "Варненска корабостроителница" АД по-голямата част от присъстващите кредитори гласуваха заплатите на работниците и служителите в корабостроителницата, пряко заети с управление, опазване, отчитане и предаване на продадените вещи да се заплатят от масата на несъстоятелността (парите, получени от кораборемонт).
Според втората част от взетото решение, разходите за ток, вода, охрана, противопожарна охрана и др. трябва да се заплатят от Параходство БМФ, считано от 12 април, когато бе издадено възлагателното постановление на Параходството от Варненския окръжен съд. Вторият вариант за решение към точка трета, който не успя да събере необходимия брой гласове, бе посочените разходи ? за ток, вода, охрана и др. да се заплатят също като заплатите от масата на несъстоятелността до влизане във владение от страна на БМФ, което ще стане след приключване на приемо-предавателните действия след около месец-два. След гласуването по третата точка директорът на Параходството, кап. Гено Генов заяви, че БМФ ще обжалва.
Според присъстващи на събранието юристи, повод за обжалването може да бъде факта, че двата варианта на третото проекторешение не са гласувани заедно, а съдията, водещ събранието, няколко пъти съобщава първия вариант, което може да се приеме като манипулиране на кредиторите. Ако БМФ оспорва процедурата по гласуването се спира действието на всички решения на събранието, стана ясно след заседанието.
Има законодателни възможности това да не стане, коментираха други от присъстващите юристи. Възлагателното постановление на Параходство БМФ бе издадено от Варненски окръжен съд на 12 април, но впоследствие бе оспорвано от "Еврометал" ООД пред Апелативния съд. Параходството получи постановлението на 31 май, а в корабостроителницата влезе днес.
Ако няма промяна в първоначално заявените позиции на синдиците и на БМФ по време на днешното събрание, изплащането на заплатите на работниците ще се забави повече от седемдневния законов срок за обжалване решенията на събранието.