Вестниците тълкуват по различен начин развитието на събитията с евентуалното двойно гражданство на премиера Сакскобургготски. Както е известно, испанският министър на правосъдието оповести, че Сакскобургготски не е имал испанско гражданство, а му е бил издаден дипломатически испански паспорт, с който той пътувал.
"Монитор" обаче задава на първа страница въпроса: "Симеон без испанско гражданство, а граф Рилски?". Изданието пише, че "в Испания не дават дипломатически паспорт без поданство, твърдят от вътрешното министерство в Мадрид. До 1991 г. Симеон пътува из Европа с дипломатически паспорт на граф Рилски, твърди бившият български посланик в Испания Иван Недев."
Вестникът пише, че Сакскобургготски все още е известен с името си граф Рилски и задава още въпроси, сред които: "С какви документи и с какво име Сакскобургготски сключва брак в Лозана през 1962 г.? С какви документи живее в Испания, преди Хуан Карлос да дойде на власт през 1975 г. след смъртта на Франко?"
"24 часа" отделя на темата две страници под заглавието "Паспортът". Вестникът публикува и факсимиле на страницата със снимката от българския задграничен паспорт на Сакскобургготски. В изданието има и изявления на Димитър Луджев и Яне Янев. Луджев твърди, че през 1991 г. сегашният премиер е имал испанско гражданство, а земеделецът Янев заплашва, че ако "до края на седмицата Сакскобургготски не признае, че той, няколко министри и 7-8 депутати имат чуждо гражданство", ще го направи той.
Две страници на въпроса са отделени и в "Труд", като голямото заглавие там е: "Милиционерски компромат". Вчера говорителят на Министерския съвет Димитър Цонев нарече случая "евтин милиционерски компромат". Вестникът припомня, че през 1991 г. Централната избирателна комисия не регистрира Жорж Ганчев заради съмнение, че има американски паспорт. Подобен е и случаят с Петър Бояджиев, който през 1992-ра не успя да състави кабинет с мандата на БСП, защото се оказа, че той има и френско гражданство, припомня "Труд".
"Стандарт" цитира външният министър Соломон Паси, който казал по българското държавно радио, че "слуховете за евентуално испанско гражданство на премиера Симеон Сакскобургготски се приемат с насмешка в Испания".
В интервю за "Сега" Стефан Софиянски, който преди осем години беше жертва на компромат в столичен всекидневник, казва, че "партийните централи може да са подали сламката" за сегашния скандал с гражданството на премиера.
Всички вестници днес публикуват почти една и съща снимка. Тя е от вчера, от съдебната зала, където бившата депутатка Юлия Берберян се яви на заседание на дело, заведено срещу нея и съпруга й за подаване на неверни данъчни декларации. На снимката се вижда как Берберян замахва по фоторепортер с купчина листове. Вестниците са единодушни, че Берберян е нарекла журналистите "гнусни изроди, помияри", а фоторепортерът на "24 часа" е бил "поздравен", както пише във вестника, с "мръсна свиня". "Новинар" припомня, че през март 2000 г. Берберян нарече журналисти в парламента "пълни боклуци".
Два вестника информират за възможна оставка на министъра на държавната администрация Димитър Калчев. "Новинар" пише, че "Димитър Калчев ще бъде освободен от поста си в края на юли", цитирайки източник от кабинета. Вестникът допълва, че "четири са причините, заради които Калчев трябвало да си отиде. Първата е скандалът с европарите по програма ФАР. Втората причина е състоянието на държавната администрация, което според Европейската комисия е незадоволително. Третата са гафовете на областните управители, за които министърът на държавната администрация отговаря, макар той да не ги назначава. А четвъртата е привързаността му към лявата идея."
"Труд" съобщава на първа страница, че "натискат министър Калчев за оставка". Според вестника "за да бъде принуден да напусне сам, Калчев бил подлаган на унизителни ограничения на правомощията".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!