Другата неделна новина, която е намерила място по първите страници на вестниците, са съобщенията, че зам.-финансовият министър Красимир Катев ще подава оставка до Нова година. Изданията цитират мотивите на Катев, че за две години бил изпълнил 90% от предвиденото за целия мандат.
Най-много място по страниците за анализи на централните вестници в България се отделя за провелия се в края на седмицата конгрес на БСП и честванията на Бузлуджа. В анализ за "Дневник" Юрий Асланов вижда в изработената програма за регионално развитие бъдеща управленска програма за България и според него единствената трудност е, че тя не може да бъде изпълнена от партия в опозиция. Според Асланов това показва, че с нея БСП е заявила намерението си при победа на местните избори да спечели и парламентарни.
С отпратка към една от метафорите в речта на соцлидера Сергей Станишев "24 часа" публикува карта на България, където регионите са наречени "локомотиви", "средни" и "задни" вагони в зависимост от степента на развитието си. В анализа си за това издание социологът Кънчо Стойчев пише, че Сергей Станишев е първият лидер на традиционна партия, който е държал "следпреходна" реч. Идеята на Стойчев е, че с победата на НДСВ на последните парламентарни избори преходът е приключил и сега политиката е маркетинг, при който продуктът "управленска програма" се продава както "Кока-кола".
"Сега" пише, че двете събития - конгресът и честванията на Бузлуджа - са знак за скъсване на БСП с носталгията по соцминалото.
На противоположното мнение е "Новинар", според който БСП е "завила към миналото", а конгресът й е направил реклама на номинираните кметове, като с това на практика партията е сложила началото на предизборната си кампания. Вестникът публикува изследване на Центъра за социални стратегии и инициативи, според което по политически въпроси софиянци вярват повече на приятелите и семейството си, отколкото на обществени авторитети.
Позовавайки се на проучване от агенция "Медиана", Кольо Колев отбелязва в анализ за "Труд", че за първи път от 13 години насам СДС е паднал под БСП в София. За Колев обяснението е в сините редици и според него "СДС излъчва усещане за упадък, безпомощност, хаос".
В по-общ поглед към предстоящите местни избори "Сега" търси експертен коментар за онова, което изданието определя като "казуса "парламентарно представени политически сили". Оценката на този анализ е, че става дума за омагьосан кръг, когато трябва да се направи избор между "не съвсем демократични избори, заради неравнопоставеност между парламентарните и непарламентарните партии" и "организационно-техническа невъзможност те да се проведат" заради броя на партиите. Изходът според автора на анализа е "да се направи задължителна пререгистрация на партиите, за да останат онези, които имат влияние в обществото".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!