Правосъдието се сдоби с нов порок - секретността, смята "Дневник". "Софийският градски съд е отказал да предостави на министъра на правосъдието Антон Станков решението по делото "Чорни" и мотивите за него. По същото време министърът на вътрешните работи Георги Петканов отказа да предостави на Висшия съдебен съвет прочутата докладна записка за състоянието на организираната престъпност, в която се съдържат и данни за съмнителни контакти на магистрати", пише "Дневник". И в двата случая мотивът е Законът за защита на класифицираната информация (ЗЗКИ).
"От хаос и произвол в прилагането на закона се оплакват и граждани, адвокати и магистрати. Според юристи не е ясен принципът и критериите, по които се прави засекретяването, а от друга страна, дори един само документ да е обявен за секретен от МВР и Министерството на отбраната, е задължително да се засекрети цялото дело - пише още "Дневник". - По общото мнение обаче решението и мотивите не може да се засекретяват. Във ВАС например почти всички дела за уволнения от МВР и МО се засекретяват. След това посоченият от обжалващата страна адвокат се подлага на процедурата "допуск". Според адвокати това нарушава правото на лицето да избере свой защитник и поставя обжалващия в неравностойно положение, защото на практика противникът одобрява собствената му защитата. Потърпевши твърдят, че Националната служба за сигурност умишлено бави издаването на документа, ако прогнозата е лоша за шефовете на ведомството", информира "Дневник".
"Сега" пише на първата си страница, че шефовете на бившата групировка СИК плащат най-големи данъци. Според вестника един от тях е платил 460 000 лв. данъци за 2002 г., което е най-голямата сума, внесена в хазната от физическо лице в България. Данните били от справка на финансовото министерство, предоставена на спецслужбите в МВР. "Декларираните данъци показват, че сикаджиите са узаконили голяма част от бизнеса си и вече трудно може да се оспори произходът на парите им", са коментирали от МВР пред "Сега".
"Сега" публикува и интервю с депутата от НДСВ Емил Кошлуков, който казва: "Мутрите мимикрираха. Представят се за независим национален капитал и прибират парите от нелегална търговия, от продажбата на футболни срещи или от подкупни данъчни, които им пускат фалшивите бандероли. И тъй като в Европа това не може да стане, на тези хора им трябва само властта, за да продължат да източват... Една от ширещите се идеи е, че всички политици са маскари, че демокрацията не работи на Балканите, където народите са назадничави, че нещо като сръбският вариант след убийството на Джинджич е най-доброто за България. Според тази идея ни трябва един честен и силен началник. И няма никакъв смисъл да се занимаваме с разделение на властите, човешки права и свободи и защита на малцинствата. А вместо това трябват дисциплина, санкции, наказания, извънредни закони, часове и мерки. Това е прословутата теза за мощната президентска република или за честния Крали Марко. Това подкопава устоите на демокрацията за цялото време след 1989-а", смята Емил Кошлуков.
Пред "24 часа" бившият вътрешен министър Емануил Йорданов се обявява против доброволните отряди за борба с престъпността поради недостатъчната законова база. "Може да се стигне не само до самоуправство. Я си представете, че при даден спор или конфликт се стигне не само до телесни повреди, а и до смърт на някого?!", пита Емануил Йорданов, който обвинява правителството, че проявява много малък интерес към факта, че по селата не достигат полицаи.
"Труд" пише, че Държавната комисия по сигурността на информацията ще се настани в две бивши триетажни войнишки спални край Банкя. Т.нар. комисия по тайните ще похарчи близо половин милион лева, за да превърне сградите в цитадела на държавните секрети, изчислява вестникът.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!