"Сега" цитира на първата си страница социологическо проучване, според което по-малко от 7% от българите смятат да гласуват за НДСВ. Само за месец жълтият електорат се е стопил с 2%. Спад с по 1 на сто бележат ДПС и БСП. СДС скача с малко над процент. Социалистите обаче биха получили мнозинство в евентуален нов парламент. Вестникът публикува и анализ, според който рейтингът на кабинета пада заради липсата на диалог. Според вестника продължава тенденцията на бавно подобряване на икономическото положение на домакинствата. Дори най-ниските социални слоеве - последните 15-тина процента от населението, са по-добре.
"Управлението отбелязва успех, а у хората се трупа впечатлението за провал. Проблемът може да реши само Симеон II, като излезе от мълчанието и демонстрира решителност", коментира "Сега".
"Дневник" коментира в челно заглавие сделката за приватизация на Банка ДСК, за която днес ще бъде обявен победител. "Макар и неофициално потвърдено, дори и чужди медии вече цитираха твърдението - публична тайна, че преди празниците Симеон Сакскобургготски е настоял ДСК да бъде продадена на втория класирал се кандидат - австрийската "Ерсте банк"", пише "Дневник". Според вестника ден преди три пъти отлаганото заседание на борда във финансовите среди се твърди, че експертният екип е успял да убеди премиера за победител да бъде обявена унгарската банка, която предложи около 20 милиона евро повече за Банка ДСК. "Също неофициално се твърди, че поисканият окончателен сравнителен доклад от консултанта по сделката "Джей Пи Морган" също е в полза на унгарската банка", пише "Дневник".
"24 часа" публикува анализ на икономически експерт, който изчислява, че български фирми държат в български банки почти девет милиарда лева, докато в същото време банките са раздали едва пет милиарда лева кредити. Разликата от четири милиарда лева българските банки са вложили в чужбина. "Ето как банковата система работи като помпа, изцеждаща вътрешните спестявания на държавата и фирмите (доколкото ги има), за да ги експедира към сигурни чуждестранни трезори", коментира икономистът през "24 часа".
"Труд" е направил интервю с Хелмут Палдер, шеф на двегодишен проект за подпомагане на българската прокуратура, финансиран от Европейския съюз. Според германския специалист една от неизпълнените препоръки на проекта е част от следователите да бъдат причислени към криминалната полиция, а друга част - към прокуратурата.
Хелмут Палдер твърди, че автономността на следователската институция повече пречи, отколкото помага, докато прокуратурата трябва да остане самостоятелна - така както пише в българската конституция. Според немския експерт в България трябва да се въведе агентът под прикритие в престъпния свят.