Девет души, един японски журналист и осем протестиращи, бяха убити при днешните протести в Мианма (бивша Бирма), съобщиха агенциите.
Загиналият журналист е Кенджи Нагаи, оператор от японската агенция за фото- и видеоинформация АПФ.
Според контролираната от хунтата национална телевизия при разпръскването на демонстрациите са били ранени 11 цивилни, включително една жена, и 31 войници и полицаи.
Телевизията твърди, че протестиращите замеряли силите на реда с тухли и размахвали тояги и ножове, което принудило войниците и полицаите да дадат предупредителни изстрели.
Над 10 хил. протестиращи, повечето от които млади хора и студенти заедно с шепа будистки монаси, се изправиха пред военните и полицията около пагодата Суле в Янгун, съобщават очевидци. Силите за сигурност са открили предупредителна стрелба, опитвайки се да ги разпръснат.
Стотина бонзи пък са били арестувани през нощта при операция срещу манастир източно от град Янгон. Прозорците на манастира са изпочупени и навсякъде са се търкаляли гилзи, твърдят очевидци. Според тях около 100 монаси са били отведени от силите на хунтата.
САЩ настояват военната дикататура веднага да сложи край на "насилието срещу протестиращите пацифисти", като разкритикува използваното насилие през последните дни.
Правителството в Бирма не би трябвало да е пречка пред желанието на народа за свобода, подчерта говорителят на Белия дом Гордън Джондрое.
Европейският парламент пък прие резолюция, с която заклейми жестоката реакция на властите в Мианма и призова за освобождаване на политическите затворници, включително и носителката на наградата "Сахаров" на Европейския парламент Аун Сан Чу Чи, която военното правителство държи под домашен арест.
Решението беше взето с 563 гласа "за", 3 "против" и 4 "въздържали се". Евродепутатите призоваха международната общност да подготви "целеви икономически санкции" в случай, че режимът не откликне на призива за възстановяване на демокрацията в страната.
Депутатите приветстваха "смелите действия" на бирманските монаси и десетките хиляди други мирни демонстранти, противопоставили се на антидемократичния и репресивен режим в Мианма.
Те отново призоваха силите за сигурност да се върнат в казармите, да се признае легитимността на поставените искания, да се окаже медицинска помощ от международната общност на ранените.
Резолюцията апелира още Китай и Русия да дадат пълната си подкрепа за декларацията на Съвета за сигурност към ООН, която заклеймява жестокостта на режима срещу мирните демонстранти.
Междувременно бунтовническа групировка от етническото малцинство карени в Бирма днес изрази подкрепа на протестното движение срещу военната хунта и призова всички останали етнически общности да се обединят срещу управляващите генерали.
Каренският национален съюз, главната партизанска група, която за разлика от другите 17 етнически движения не сключи примирие с хунтата, осъди продължаващите в Янгон насилия и репресии срещу протестиращите.
Призоваваме всички етнически групи да обединят силите си с бонзите и народа и да се опълчат срещу диктаторската клика, се казва в декларация на съюза.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!