В новия литовски парламента влизат осем от 17-те политически партии, които участваха на изборите вчера, сочат резултатите от преброяването на бюлетините от 1535 от общо 2034 изборни секции.
Поради ниска активност референдумът за продължаване срока на експлоатация на АЕЦ "Игналина", единствената в балтийските страни, се смята за несъстоял се, предаде ИТАР-ТАСС.
Участието на 48% от избирателите не е достатъчно, за да бъде признат за валиден референдумът - нужно бе да са гласували над половината от имащите право на глас.
Реакторите в АЕЦ "Игналина", конструирана през 80-те, са от типа РБМК, също както и тези на атомната централа в Чернобил, отбелязва АФП.
Близо 92% от участниците обаче поискаха централата, изградена по времето на Съветския съюз в Източна Литва, да продължи работа до пускането в действие на нова, сочат данните на ЦИК. Очакван резултат, тъй като литовците са убедени, че след модернизацията през 90-те АЕЦ "Игналина" е безопасна, коментира АФП.
Референдумът всъщност нямаше задължителна юридическа сила и целеше да се упражни натиск върху ЕС, по чието настояване в договора за присъединяване на Литва към общността да бъде включен текст за окончателно затваряне на централата в Игналина в края на 2009 г.
В многомандатния окръг, където по партийни списъци се избират 70 депутати, води дясната опозиционна партия на консерваторите Съюз "Отечество", която по неокончателните данни е събрала 17,48% от гласовете.
На второ място с 14,83% е новакът в кампанията, популистката Партия на националното възкресение, обединяваща звезди от шоубизнеса.
Трета е партията на бившия президент Роландас Паксас "Ред и справедливост" с 13,63% . Следва управляващата социалдемократическа партия с 12,26%.
В Сейма влизат още Партията на труда на бизнесмена и бивш министър на икономиката Виктор Успаских с 10,46%, Изборно действие на литовските поляци с 5,93%, Съюзът на либералите с 5,03% и Съюзът на либералите и центъра с 5,03%.
Трите последни формации до края на преброяването ще балансират на ръба на влизането в парламента.
В едномандатните райони, където по мажоритарна система се избират 71 депутати, събрали не по-малко от 50% от гласовете плюс един, са избрани четирима политици.
В останалите, където нямаше такъв лидер, на 26 октомври ще има втори тур на гласуване.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!