О сама бин Ладен и Бил Гейтс застанаха рамо до рамо - поне в класацията на британското издание "Дейли телеграф" на най-гениалните наши съвременници.
Имената в нея са избрани от шестима експерти по креативност и иновации на международната консултантска фирма "Криейтърс синектикс".
Според списъка Великобритания има повече живи гении на глава от населението, отколкото всяко друга страна - на всеки 2,5 млн. жители на Острова се пада по един гений, повлиял развитието на науката, технологиите, бизнеса или изкуството.
Гениалните американци пък са 43 - един на 6,9 млн. души. В класацията са допуснати и трима руснаци, двама иранци и т.н.
"Много хора смятат, че геният е някой, който "допринася", а всъщност в повечето случаи става дума за хора, които обръщат конвенционалното мислене и света, в който живеем, с главата надолу", подчертава Найджъл Кларк от "Криейтърс синектикс".
Първото място в топ 100 на живите гении си поделят швейцарският учен Албер Хофман, известен като синтезаторът на наркотика ЛСД, и създателят на световната Мрежа Тим Беренс-Лий. Лий оглавява създаденият от него Консорциум на световната мрежа, който се занимава с разработване и внедряване на основните стандарти в интернет.
Второто място е присъдено на американския милиардер Джордж Сорос, класифициран в списъка като инвеститор и филантроп. На трета позиция е поставен създателят на американския анимационен филм "Семейство Симпсън" Мат Гронинг.
В първата десетка влизат бившият южноафрикански президент Нелсън Мандела и британският физик Стивън Хокинг. Световноизвестният учен и автор на бестселъри, който е почти напълно парализиран, наскоро завърши успешно двучасовия си полет със самолет "Боинг 747", по време на който изпита условията на безтегловност.
Любопитното е, че в списъка на гениалните хора на съвременността е попаднал и Осама бин Ладен. Той си поделя 43-тото място с основателя на "Майкрософт" Бил Гейтс, който за 14-та поредна година е първи в класацията на списание "Форбс" за 400-те най-богати американци. На същата позиция е и световноизвестният боксьор Мохамед Али.
Голяма част от включените в класацията са хора на изкуството. Сред едни от първите е британският художник Деймиън Хърст (15-и), чиято триметрова висяща стъклена витрина, зад която са подредени 6136 хапчета в разнообразни форми и цветове, боядисани от самия Хърст, се оказа най-скъпата творба на жив европейски творец.
От писателите са представени носителят на Нобеловата награда за литература през 2005 г. - драматург Харолд Пинтър (31-ви), друг нобелист - поетът с ирландски произход Сиймъс Хийни, Дарио Фо, Филип Рот, Стивън Кинг, както и авторката на романите за Хари Потър и вече мултимилионерка Дж. К. Роулинг (едва 83-та).
Сред музикантите са сър Пол Маккартни, който напоследък бе зает предимно с развода си, Дейвид Бауи, Принс, Ленърд Коен, Арета Франклин, Стиви Уондър, Доли Партън, Пласидо Доминго; пианистът Даниел Баренбойм, композиторите Филип Глас, Джон Уилямс и Ханс Цимер.
От гилдията на кино творците са представени режисьорите Стивън Спилбърг и Джордж Лукас, съответно на 26-о и 72-ро място, както и Куентин Тарантино, който закрива класацията.
На 20-о място е медийният магнат и милиардер Рупърт Мърдок, който наскоро купи американския гигант "Дау Джоунс". Лингвистът и политическият мислител Ноам Чомски и Хенри Кисинджър също са в списъка.
Сред гениалните намират място и трима руснаци: математикът Григорий Парелман, бившият световен шампион по шах и настоящ опозиционен лидер Гари Каспаров, чиято коалиция "Другата Русия" руската ЦИК отказа да допусне за участие в парламентарните избори през декември, както и създателят на световноизвестния автомат АК-47 Михаил Калашников. Те заемат съответно 9-о, 25-о и 83-о място.
В класацията попадат и много учени от различни области, както и издатели, икономисти и бизнесмени.
Компанията "Криейтърс синектикс" е разпратила имейли до 4000 британци това лято с молба да номинират до 10 души, които смятат за гениални.
От получените 1100 номинации във всички сфери на живота, над 60% са били на британци и американци, а едва 60% на все още живи хора. От тази бройка са били определени 100, които след това са били оценени по десетобална система, вкл. критерии като признание, постижения, културна значимост.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!