А мериканският президент Джордж Буш предупреди за опасността от ескалация на напрежението в Ирак в близките седмици след убийството Заркауи.
В традиционното си радиообръщение към нацията Буш отбеляза, че терористите и бунтовниците ще се стремят да докажат, че могат да продължат да действат и без Заркауи.
Той изрази подкрепата си за иракския премиер Нури ал Малики и новоназначените от него министри на отбраната и на вътрешните работи и държавен секретар по националната сигурност.
Тежката и необходима мисия в Ирак изисква от американския народ търпение, подчерта президентът.
Буш обаче заяви увереността си, че гибелта на местния лидер на "Ал Кайда" и приключването на процеса по формирането на демократично правителство означават, че "свободата е удържала голяма победа в самото сърце на Близкия изток".
Демократите също приветстваха тези събития, но поискаха от президента да представи конкретен план, за да може 2006-а да бъде година на забележителен преход в Ирак.
"Ню Йорк таймс" съобщава , че над 300 чужденци са преминали терористично обучение в Ирак при Заркауи, след което са се завърнали по родните си страни, за да чакат заповеди.
Високопоставени служители на йорданското разузнаване, цитирани от американския ежедневник, отбелязват, че лидерът на "Ал Кайда в Ирак" е набирал доброволци в Сирия, Иран и Либия.
На фона на все по-голямата тежест, която придобиват иракчаните в бунта в страната им, Заркауи искал да разпространи дейността си в световен мащаб и да оспори на Осама бин Ладен лидерството в глобалната терористична война, твърдят още източниците на "Ню Йорк таймс".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!