Организаторите на протеста призоваха правителството в Бейрут да отмени таксата от 27,50 долара и да намали цената на разговорите с 30%.
Стойността им там варира от 13 цента/минута за абонати до 53 цента за клиентите с предплатени карти, като се плаща и 10% допълнителна такса.
Средната сметка за GSM в Ливан е около 80 долара, съобщава "Асошиейтед прес".
В страната работят два GSM оператора - кувейтската "Mobile Telecom Company" и германската "Telecon".
Италианци пък изключиха GSM-ите си за два часа в четвъртък в протест срещу високите цени на телефонните разговори, съобщи в. "24 часа", като се позовава на агенция ДПА.
Защитници на правата на потребителите призоваха сънародниците си да не ползват телефоните си от 12 до 14 ч. местно време, за да изразят протеста си срещу телекомуникационните услуги, които са едни от най-скъпите в Европа.
Мобилните оператори в Италия товарят потребителите с високи тарифи и ненужни услуги, твърди организацията "Интеза деи консуматори".
Така например цената на един SMS там неотдавна бе повишена до 15 евроцента, докато във Франция същата услуга се таксува по 9 евроцента.
Трите мобилни оператора в Италия - "Vodafone", "Telecom Italia" и "Wind Infostrada", са критикувани и задето начисляват малка такса на всяко получено обаждане, независимо дали разговорът се е състоял.
Италианците харчат дневно по 4-5 евро за GSM-ите си, но едва половината от тази сума - останалото отивало за скрити разходи и ненужни услуги, твърдят защитниците на потребителските права.
Абонатите били раздразнени и от заливащата ги реклама под формата на SMS-и, както и от високите цени за лога и мелодии. За капак компаниите криели информация за стойността на роуминга и за разговорите в чужбина.
С над 50 млн. абонати, които са 84% от населението, Италия е един от най-големите пазари на мобилни телефонни услуги, обобщава "24 часа".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!