"Икономистът е експерт, който ще знае утре защо нещата, които е предвиждал вчера, не са се сбъднали днес." Тази максима на д-р Лоурънс Питър не важи за България.
Благодарение на стабилния икономически растеж през последните години и предсказуемата макроикономическа среда може да се прогнозира с голяма доза увереност какво следва оттук нататък. Поне за новата 2008 г.
Оптимизъм и стабилност. Това е най-кратката прогноза за развитието на икономиката и през 2008 г. Очакванията на българските и външните анализатори са икономическият растеж да се запази и през новата година и да бъде около около 6.4-6.5%.
Факторите, движещи стопанството напред, са натрупаният капитал в икономиката, породен от инвестиционната активност в страната, както и свежи средства от еврофондовете. Бизнесът също е оптимист и прогнозите на българските предприемачи като цяло са за развитие на техните компании.
Секторите, които ще отбележат най-голям ръст през 2008 г., са финансите и недвижимите имоти, смятат българските макроикономисти. Това ще поддържа и бума в строителството, което ще получи тласък и от значителните средства от структурните фондове на ЕС.
Индустрията ще продължи възходящото си развитие благодарение на високите цени на суровините, но също и заради повишеното външно и вътрешно търсене. В туризма също има резерви и този сектор ще запази плавния си ръст. Кои са най-динамичните сектори в икономиката и какво да очакваме в тях през 2008?
Бързооборотни стоки: Гореща конкуренция
Голямата загадка на 2008 г. се очертават цените на бързооборотните стоки. Те тръгнаха нагоре през втората половина на 2007 г., като поскъпването беше отключено от лошата селскостопанска година в световен мащаб. В България допълнително се насложиха и очакванията за изравняването им с тези в ЕС. Въпросът е докъде ще стигнат нещата през 2008 г., когато освен останалото работната ръка в много сектори в страната ще продължи да е дефицит и заплатите най-вероятно ще се качват...
Недвижими имоти: Плавно нагоре
Икономистите може и никога да не познават за ръста на цените например, но за едно в сектора на недвижимите имоти със сигурност са прави - че това е класически "пазар на махалото". Заедно с пазара на ценни книжа той има склонност да стига стихийно от една крайност до друга поради факта, че се движи от голям брой непрофесионални участници, при които всеки успех и скок в цените се преобразува в очаквания за нов и кара предлагането да се увеличава.
Настроението за 2008 г. е махалото да се укроти и движенията да са значително по-плавни. Участниците и анализаторите в сектора смятат, че пазарът излиза от всеядната си фаза...
Телекомуникации: Олигархията под заплаха
Ако през отиващата си година се чу само далечен тътен от вълната, която се надига срещу стените на телекомуникационната олигархия, през идната талазът ще залее крепостта. Дали ще разруши високите кули на компаниите, господстващи на пазара, или ще се разбие в тях? При всички положения промени ще има.
Ако към момента секторът е доминиран от трима големи играчи ("Мобилтел", "Глобул" и БТК заедно с "Вивател"), през следващите месеци на него има шансове да пробият и по-малки компании. На полето на фиксираните комуникации и интернета напират алтернативните оператори. При мобилните пък се задава конкуренция от WiMAX (безжична технология за пренос на глас и данни, която е алтернатива и на кабелите)...
Финанси: Бъдеще на везни
Финансовият сектор напоследък заприлича на светофар, на който едновременно свети и зелено, и червено. Тревистият цвят идва от растежа на цялата икономика, оттам и на сектора, както и от високото търсене на капитали в страната.
Червеното е от внос - парите поскъпнаха глобално, рисковите инвестиции вече не са толкова любими, а "повредата" на световните финансови пазари не изглежда лесна за отстраняване.
В числа бизнесът на българските банки изглежда повече от здрав - той расте значително по-бързо от икономиката като цяло. Очаква се годината да завърши с 30% ръст на активите и печалбите. Причината е чисто вътрешна - много фирми порастват и търсят финансиране, а и платежоспособните българи все още не са задлъжнели до западните нива...
IT секторът: Държавата поръчва
Две основни неща движат напред българския технологичен бранш и следващите няколко месеца - обществените поръчки за държавната администрация и развитието на телекомуникациите.
Стартиране на е-government портал и нови електронни услуги, закупуване на софтуер за нуждите на министерства и ведомства, доизграждане на информационни системи на държавни органи като Националната агенция по приходите или пък Националната здравноосигурителна каса - това са някои от големите проекти, за които се говори в българския IT бранш. Зависимостта от държавното финансиране, разбира се, означава и по-скромни финансови резултати.
Според изследване на анализаторската компания IDC, направено по поръчка на Microsoft, през годината в България малко над 1 милиард лева са похарчени за технологии, като само около 100 милиона от тях са за софтуер...
Реклама Краят на медийната власт
2008 г. ще бъде годината на разнообразието. Годината, в която медиа агенциите, които планират как да бъде инвестиран бюджетът на клиента, ще се освободят от тиранията на медиите и техните рекламни отдели. Или поне част от тях. Разнообразието на медийния пазар ще им позволи да договарят много по-изгодно сделките си с медиите.
Други ще продължат мързеливо да наливат огромната част от бюджета си в двете частни национални телевизии. Но в края на годината те ще забележат как нивата на ефективност са започнали да спадат.
2008 ще бъде годината, в която (най-после) ще започне да става трудно. Добрата новина е, че това ще доведе до повече усилия и инвестиции в изследвания преди създаването на по-креативни послания, от което ние като цел на тези послания можем само да спечелим...
Енергетика: Конфликтът на визиите
Поскъпване на ресурсите, което дърпа нагоре и цените на енергията - това ще е най-горещата тема в енергийния отрасъл и в началото на 2008 г. Конфликтите около тарифите на енергийните дружества обаче със сигурност ще са тежки, защото и повишенията на газ, парно и ток ще са драстични.
Ако енергийната регулаторна комисия (ДКЕВР) не преодолее пристрастието си към битовите потребители и продължи да задържа ниски цените за тях, тежестта от поскъпването ще падне основно върху енергийните компании, чиято печалба в голямата си част ще бъде "изядена", и индустрията, която ще намали своята конкурентност.
Две визии за развитието на енергетиката влязоха в непримирим конфликт коя от тях ще надделее ще стане ясно догодина. Едната залага на пазарните инструменти при структурирането и управлението на пазара на енергия, другата - на водещата роля на държавата и циментиране на монопола...
Туризмът: Българинът става важен
Строителството в българския туризъм ще продължи и през 2008 г. На морето ще се уплътняват последните незастроени територии - най на север и най на юг. Строителството на хотели вероятно ще се забави, но на апартаментни комплекси ще продължи да е интензивно.
Особено в "Далечния север" - до Добруджа, където са съсредоточени няколко проекта за голф игрища. Както е известно, при ваканционните апартаменти около тях се постигат най-високи цени. Освен трите съществуващи голф игрища в страната в момента се изграждат още пет. На голф туризма се гледа като на начин да се "повдигне предлагането" в горния ценови край и да се "надскочи" сезонността в туризма.
Масовият туризъм постепенно ще се изтегля към Южното Черноморие, където е по-топло и по-голямото предлагане на хотели сваля цените. Очаква се ръст на индивидуалните посещения за сметка на груповите пакетни пътувания...
Пълният текст на анализа - в www.capital.bg
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!