А ко до 22 декември лекарите и здравната каса не постигнат съгласие за подписването на Национален рамков договор за догодина, от 1 януари ще действат условията на настоящия договор, реши парламентът.
С решението депутатите промениха записания в закона краен срок за договаряне на рамковия договор - 15 декември.
Текстът бе подкрепен от парламентарното мнозинство след сериозни спорове. Представителите на опозицията са отказали да гласуват и са напуснали залата, информира БНР.
Екатерина Михайлова (ДСБ), Петър Стоянов (СДС), Борислав Китов (БНС), Стефан Софиянски (ССД) и Павел Шопов ("Атака") заявиха, че се нарушава правилникът на парламента и конституцията, като се отхвърля приет вече текст на Борислав Китов, според който ако до 15 декември не бъде подписан Националният рамков договор, старият ще продължи да действа до подписването на нов.
Михайлова обяви, че заради проектобюджета на НЗОК ще бъде сезиран Конституционният съд.
Опозицията заяви също, че иска среща до вторник с президента Георги Първанов по проблемите на бюджета на здравната каса.
След гласуването председателят на Българския лекарски съюз (БЛС) Андрей Кехайов каза, че националният събор на организацията ще решава как да се процедира, ако на 22 декември няма подписан договор, а НЗОК сама ще определя цените по клиничните пътеки.
Председателят на Управителния съвет на здравната каса Емил Райнов отбеляза, че с гласувания текст парламентът дава възможност, ако не се стигне до договор от 1 януари, системата да продължи да работи.
Председателят на КНСБ Желязко Христов заяви днес в Плевен, че с подготвения националния рамков договор между здравната каса и Лекарския съюз следващата година няма да е по-лека за здравеопазването.
Без договор обаче следва национална катастрофа,
категоричен е той. Министърът на здравеопазването е елитен български хирург, но очевидно е лош мениджър, добави д-р Христов.
Според синдикалния лидер "може да се развърже малко ресурс от бюджетния излишък и от резерва в касата, за да се спаси положението".
Няма държава в Европа, която отделя само 4,3% от брутния вътрешен продукт за здравеопазване, както е у нас, отбеляза той.
"На практика е надвиснала нова драматична криза в здравеопазването - и за гилдията, и за пациентите. Аз съм песимист, че ще има нов национален рамков договор за 2007 г.
Парламентът разчита на здрав разум от страна на лекарите, но ако не се покаже промяна в ресурса за здравеопазване, подписването няма как да се случи", прогнозира д-р Христов.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!