В последния ден от предвидения срок парламентът избра 11 членове на Висшия съдебен съвет (ВСС) от квотата на Народното събрание.
От избраните "Коалиция за България" номинира Елена Митова-Стоянова, която е с 30 години прокурорски стаж и в момента е управител на правна кантора, адвокат Марияна Дундова, директора на Благоевградската следствена служба Мая Кипринска, председателя на Варненския военен съд Петър Стоянов и Светла Данова, съдия в СГС.
Избраните по предложение на НДСВ са председателят на парламентарната им група Анелия Мингова, съдията от СГС Костадинка Наумова и председателят на Софийския военен съд Стойко Стоев.
От ДПС също са с три номинации - заместник-председателят на Висшия адвокатски съвет Георги Гатев, който защитаваше българските медици в Либия, съдията от Сливенския окръжен съд Иван Димов и Стефан Петров, следовател в Националната следствена служба.
Опозицията остава без място в новия ВСС, въпреки че имаше четири предложения за представители - Маргарита Златарева, Ина Райчева-Цонева, Анета Соколова, Стефанка Стоянова-Балчева, отбеляза Екатерина Михайлова от ДСБ.
Тя беше категорична, че местата в този орган се разпределят по схемата 3:5:8 и каза, че ДСБ ще напусне залата, ако предложенията на управляващите бъдат гласувани анблок, а не поименно, както стана на практика.
Павел Шопов от "Атака" обясни, че предложението на НДСВ за Костадинка Наумова е спорно, тъй като имало скандал около нея, свързан с работата й като съдия по вписванията в СГС. Шопов визира случая с вписването на радио "Вива", където имало "някои противоречия". Той обясни, че за това бил сезиран главният прокурор и тече проверка.
Днешният ден прилича на фарс, защото управляващите са предложили хора, които те самите не познават, коментираха от опозицията.
Днес има доказателства, че вместо Висш съдебен съвет начело на съдебната власт се избира Висш партиен съвет, заяви Елиана Масева от ДСБ.
"Управляващите нямат никакви намерения да извършват промени в съдебната власт въпреки острата критика и силните атаки от страна на Европейската комисия. България е сочена за пример като страна, в която правната система не е в ред", подчерта тя.
"Най-важното, което очакват хората, е този ВСС да не бъде зависим от групировките, от подземния свят, от политиците. Днес дадохме пример с обратно съдържание", каза още Масева.
Янаки Стоилов от "Коалиция за България" отбеляза, че някои от номинираните трябва да бъдат проверени от новия Инспекторат, който трябва да бъде създаден следващия месец.
Според него повечето от направените предложения заслужават подкрепа, но в същото време в списъка имало имена, които най-малко не дават достатъчно убедителни доказателства за висока нравствена и професионална стойност.
Гласуването на предложенията анблок не дава възможност да се изрази различното отношения, което заслужават различните предложения, подчерта той.
Изборът на новите членове на Висшия съдебен съвет от квотата на парламента беше държан в пълна тайна, коментира народния представител от Коалиция за България Иглика Иванова, която е член на партия "Български социалдемократи".
Имената на номинираните са били представени много късно "не в последния момент, а дори след последния момент", коментира Иванова, цитирана от агенция "Фокус".
По думите й вчера в 15 часа депутатите били поканени на извънредно заседание в 17 часа и на това заседание са били огласени имената на кандидатите за членове на ВСС от квотата на парламента.
"Царят бойкотира своите за ВСС", коментира по темата днес в. "24 часа". Жълтите депутати настоявали във Висшия съдебен съвет да влезе бившият зам.-министър на отбраната Илко Димитров.
На два пъти списъкът на НДСВ е бил пращан вчера при Симеон Сакскобургготски, но той е задраскал Димитров и е върнал обратно Костадинка Наумова и Стойко Стоев, информира вестникът.
Номинациите на ДПС за членове на Висшия съдебен съвет са предизвикали ожесточени разпри в тройната коалиция, пише Mediapool в четвъртък. През последните два дни ДПС се опитваше да наложи скандално известни имена в магистратските среди, но от БСП се обявиха категорично против част от тях, се посочва в публикацията.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!