В еликобритания харчи за отбрана по-малък процент от своя брутен вътрешен продукт в сравнение с България, Гърция и Турция въпреки нарасналите ангажименти на въоръжените й сили, показват официални данни, цитирани от в. "Дейли телеграф".
Според правителствена статистика през 2005/2006 г. за отбрана са били изразходвани 2,5% от БВП (около 32 млрд. лири) в сравнение с 4,4% през 1987/1988 г.
Министерството на отбраната е принудено да взима заеми от частни компании, за да бъдат въоръжените сили готови за XXI в., отбелязва британският ежедневник.
По данни на НАТО страната изостава от САЩ и Франция, както и от по-малки държави като Гърция, България и Турция по отношение на дела от БВП, който отделя за отбрана.
Въпреки намаляването на средствата за армията Великобритания е започнала да поема много повече ангажименти за участие във военни операции по света след идването на лейбъристите на власт през 1997 г., пише "Дейли телеграф".
Консерваторите са обърнали внимание, че разходите за отбрана като процент от БВП са на най-ниското си равнище от 30-те години, преди Лондон да признае нарастващата заплаха от нацистка Германия.
"Да харчим толкова малко за отбрана е абсолютна лудост. Флотата ни е по-малка от френската. Корабите ни са в нафталин. Какъв триумф за лейбъристите", коментира министърът на отбраната в сянка Лиам Фокс.
Според данните на консерваторите щатните военнослужещи през 1997 г. са били 101 360 души, докато десет години по-късно са 99 460, нападателните ескадрили в Кралските военно-въздушни сили са намалени от 16 на 11, а флотата е трябвало да се откаже от 14 кораба.
Програмата за намаляване на разходите заплашва води до безпрецедентно ниво на недоволство сред високопоставените офицери, отбелязва "Дейли телеграф".
От военното министерство признават, че сега от служещите в армията се изискват "допълнителни усилия", но в никакъв случай те не били "пренатоварени".
Правителството отбелязва, че макар разходите да са намалели като процент от БВП, в абсолютни стойности те са нараснали от 2000 г. насам, като само за мисиите в Ирак и Афганистан са били заделени 1,4 млрд. лири.
"Британският БВП расте по-бързо от разходите ни за армията. Към настоящия момент не планираме да намаляваме броя корабите във флота.
Министерството на отбраната прави периодични прегледи на отбранителните възможности на страната, така че ресурсите да бъдат насочвани там, където са най-необходими", заяви говорител на ведомството пред "Дейли телеграф".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!