С ъединените щати са една от страните, които се съпротивляват срещу налагането на по-строги мерки за намаляване на вредните газове. Но Калифорния има особено мнение.
Съединените щати са всеизвестни със своята податлива на интересите на индустрията политическа система. В края на 90-те петролни и автомобилни гиганти, съвместно с държавната власт, попречиха на ранните експерименти с електрически превозни средства. Компаниите устояват успешно и на опитите за въвеждане на по-високи стандарти за енергийна ефективност. И това са само два примера.
На този фон Калифорния изпъква с категоричната си позиция към климатичните промени. Губернаторът на щата Арнолд Шварценегер още през 2005 г. заключи: "Дебатът свърши. Ние виждаме заплахата. И знаем, че времето за действие е сега."
И Калифорния наистина се опитва да действа.
Шварценегер е подписал законопроект, изискващ от щата до 2020 г. да намали емисиите си до нивата от 1990. Прокарва и програма, целяща до 2010 20% от енергията на щата да идва от възобновяеми източници.
Бори се срещу замърсяването на въздуха, като стимулира водачите на хибридни автомобили. Губернаторът публично заяви, че подкрепя дългосрочното построяване на водородна магистрала.
Планира се и въвеждането на система за търгуване с емисии като тази в ЕС.
В тазгодишен доклад екипът на Шварценегер по действията за климата заключи, че редуцирането на парниковите газове до нивата от 1990 няма да повлияе зле на икономиката на щата. Напротив.
Експертите пресметнаха, че това ще доведе до създаването на около 83 000 работни места и ще докара приличен доход от 4 милиарда долара. А от цялата работа имиджът на Шварценегер хич няма да пострада.
Ако има главна сцена, на която да се изгражда политиката на бъдещето по отношение на глобалното затопляне, то това е Калифорния. Няма друго място на планетата, където зелените идеи да се прилагат по-интензивно.
Независимо дали говорим за слагането на слънчеви батерии на покрива на къщата или за масовото навлизане на зелените технологии.
Тези интереси обаче далеч не са въпрос на самоцелна политика. Те са въпрос на оцеляване. Щатът е на фронтовата линия на глобалните климатични промени, а LA и Сан Франциско са пряко застрашени от повишаващото се равнище на Световния океан.
Това се казва новина: Наскоро приключи организираната от ООН международна среща в Бали по промените в климата. Тя продължи ден повече от заплануваното. Американците свалиха своите възражения по Пътната карта на Бали в последния момент.
Сега се предвижда разработването на ново споразумение за климата, което през 2012 г. да замести Протокола от Киото.
Цифра: 2007 ? годината, в която най-много се е обсъждала темата за намаляване на вредните газове.
Съвет: Опитай да се свържеш с някой роден политик. Предай му, че тук и там по света не се кефят на промените в климата. Да видим какво ще ти каже. Освен Честита Нова Година.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!