П ет месеца след присъединяването си към ЕС България провежда първите си европейки избори за 18 свои представители в Европейския парламент.
Точно в 6 ч. днес отвориха врати избирателните секции в страната. Гласуването ще продължи до 19 ч.
Изборният ден започна нормално, всички секции са открити, съобщи говорителят на Централната избирателна комисия за избор на български представители за Европейския парламент (ЦИКЕП) Александър Александров.
Изключително ниска - 4%, бе избирателната активност в страната към 10 ч. Най-висока бе в Кърджали - 8,26%, Разград - 8,18%, Търговище - 6,81%, съобщиха от ЦИК.
Най-малко активни пък бяха гласоподавателите в Перник - 2,56%, следвани от Плевен и Пловдив. В София правото си на глас до 10 ч. упражниха малко над 3% от гласоподавателите.
До 13 ч. избирателната активонст се вдигна до 13,5%, като най-висока бе в Силистра - 25,15%, а най-ниска в Перник - 8,1%.
При провеждането на тези избори са предвидени специални облекчения за гласоподавателите с увреждания. Секциите за инвалидите се намират на първия етаж или на достъпно място. Създадени са специални наклони на рампите.
Таксита също помогат на тези хора в днешния ден. Те возят безплатно инвалидите до избирателните секции, където са поставени обозначителни знаци.
Три електронни сайта - на БГ Фото, Фокус и Експрес БГ са нарушили забраната за предизборна агитация, съобщиха от ЦИК.
На тях е имало изображения на бюлетините на две от политическите партии участници в изборите. ЦИК е сезирала МВР и министерството е предприело необходимите мерки, за да се спре това излъчване.
Жалби за купуване на гласове пък са постъпили в Районната избирателна комисия (РИК) в Перник. Една от тях е и за лепене на плакати в близост до избирателни секции и за наличието на групи от хора на входовете им. Те са подадени от две политически сили.
В писмените сигнали са посочени номерата на автомобилите, с които се придвижват купувачите на гласове, както и районите, в които гастролират. По информация на застъпници еврогласовете в Перник се търгували по 50 лева бройката.
В комисии 102 и 103 в студентските общежития бл. 18, район "Приморски" във Варна, е установено системно гласуване на лица с български лични карти, представящи се за студенти със студентски книжки, на които са отбелязани с турски имена.
До момента по информация на председателката на СИК 103, са гласували около 60 такива лица, а в комисия 102 по информация от застъпници на ПЕС - 70 души, съобщава кореспондентът на БГНЕС във Варна.
Опит за убийство е единственият по-тежък криминален инцидент,
случил се в деня преди изборите. Във Варна 29-годишен наркопласьор е бил наръган с нож в корема при сбиване в морската градина вчера, съобщиха от полицията. Пострадалият се казва Антон Стоянов и е настанен в болница без опасност за живота.
Два други случая на агитация и един случай на дребно хулиганство са регистрирани през изминалата нощ от полицията в страната.
В Бобошево е задържан човек, който изписвал с бяла боя пред изборна секция агитационни лозунги в полза на една от политическите сили. При другия случай - в Кардам, човек е разхвърлял бюлетини пред избирателна секция.
През изминалата нощ полицията в Дупница пък е задържала мъж, който хвърлял камъни по прозорците на една от избирателните секции. При проверката е установено, че няма взлом, влизане и липса на бюлетини.
Същевременно в ЦИК вчера и днес са постъпили жалби от две политически сили с идентично съдържание по повод вчерашното издание на в. "Дума". В избирателната комисия са направили заключение, че заглавната страница на вестника не носи агитационно съдържание.
Близо 2000 полицаи охраняват изборния ден. От полицията съобщиха, че до 15 ч. ще се издават удостоверения за загубени документи за самоличност, а пропусналите този срок могат да направят това до 17 ч. в областните дирекции на полициите в страната.
В надпреварата участват 14 партии и коалиции и двама независими кандидати
За първи път на тези евроизбори е въведена и възможността за преференциално гласуване. То засяга партиите и коалициите, които имат повече от един кандидат в листата си.
Преференцията се състои в правото на избирателя да отбележи със знак в едно от квадратчетата, поставено пред кандидатите, като предпочитание и да посочи ясно, че иска неговият глас да се брои за конкретния кандидат, независимо на кое място е подреден той в листата.
Отбелязването на преференция не е задължително, а зависи от волята на избирателя.
За първи път е въведен т.нар. ценз за уседналост, според който имащите право на глас трябва поне 60 дни от последните три месеца преди вота да са имали постоянен адрес на територията на страната и настоящ адрес в България или друга страна, която е задължително член на ЕС.
Новите членове на ЕП ще бъдат посрещнати там по време на откриването на пленарната сесия през юни. По принцип мандатът на евродепутатите е пет години, но мандатът на първите български евродепутати ще бъде само две години до
следващите избори за ЕП през юни 2009 г. във всички 27 държави членки
Въпреки че България и Румъния, които се присъединиха към ЕС през 2007 г., все още не са провеждали европейски избори, членове на ЕП от двете страни заседават в него от момента на присъединяването си.
Българският парламент избра 18 "временни" депутати на 20 декември 2006 г. Повечето от тях бяха "наблюдатели" в ЕП от края на 2005 г.
Над 20 години бяха необходими за въвеждането на всеобщо пряко избирателно право, което бе предвидено от Римския договор през 1957 г. Първите избори се състояха през 1979 г., а шестите - през 2004 г.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!