"Стига крепостничество към парното!", е озаглавена статия в "24 часа", подписана от омбудсмана на България Гиньо Ганев. Той обобщава резултатите от проверките на топлофикационните дружества и фирмите за топлинно счетоводство след многобройни оплаквания на граждани.
Констатирал е нарушения, сред които това, че гражданите са принуждавани да плащат услуги, от които са се отказали и че не са информирани по разбираем начин как се изчисляват сметките им за парно.
Ганев е отправил конкретни препоръки към правителството, към Министерството на икономиката и енергетиката, към енергийния регулатор, към общините и към самите дружества.
"БСП е готова с промените в Закона за партиите", информира "Монитор", като цитира премиера Сергей Станишев. Предложенията на левицата за финансиране на партиите били пълно доказателство, че БСП се стреми към прозрачност.
"50 млн. лева са нужни за финансиране на партиите", коментира пред в. "Класа" социологът Кънчо Стойчев от "Галъп интернешънъл". Трябва да настояваме да се повиши финансирането и бюджетите за партиите да се увеличат радикално, тогава и ние ще имаме правото да изискваме от тези политици да не крадат, смята той.
"За първи път Първанов е трети по рейтинг", съобщава "Труд", който публикува данни на НЦИОМ от национално представително проучване, направено между 29 юни и 6 юли сред 1000 души.
Бойко Борисов е лидер с 60% одобрение, следват министърът на културата Стефан Данаилов - 53%, Първанов - 51%, еврокомисарят Меглена Кунева - 45%, образователният министър Даниел Вълчев и министърът на външните работи Ивайло Калфин - - 34%.
Вестникът извежда като акценти от проучването още, че полицията е единствената институция, която покачва доверието към дейността си, а вицепремиерът Меглена Плугчиева е отличникът на кабинета - рейтингът й се е повишл с 12%.
За първи път от март 2005 г. песимистите за бъдещето на страната са повече от оптимистите.
"Аз да бламирам своите?! По-добре ли е да си кютя?", заявява пред "Труд" депутатът от БСП Татяна Дончева. На заседание на парламентарната вътрешна комисия опозицията гласува "против", а Дончева - "въздържал се", за обединяване на двете специални звена ДОИ и ДОТИ в агенция в рамките на МВР.
Според Дончева агенция ще има, но гвоздеят е заровен в това как да се излъчва шефът й и какъв да е мандатът му. Според законопроекта, одобрен на първо четене, шефът на агенцията се назначава с петгодишен мандат от премиера.
"Как си представяте, че премиерът ще се занимава лично с тази агенция, но фактът, че ще назначава и уволнява началника й, означава, че съветниците му ще вършеят там. Тогава за какъв граждански и парламентарен контрол говорим. Не може министърът само формално да осъществява контрол върху подслушването и следенето", казва Дончева.
"Реформата в МВР се изроди в охрана на статуквото", коментира "Сега". Идеята за създаване на специална агенция под шапката на МВР бе бламирана. Парадоксалното е, че именно сегашните противници на агенцията бяха най-гръмогласни за това, че трябва да има реформа в областта на СРС", пише авторът.
"Спешната помощ е мой личен приоритет", декларира пред "Дума" д-р Евгений Желев, министър на здравеопазването. Като свои основни стъпки до края на мандата Желев посочва работа по две направления - по здравната стратегия и за съставянето на национална здравна карта. Сред текущите задачи като приоритет здравният министър отбелязва майчиното и детското здравеопазване.
"Набуко може да тръгне след шест месеца", прогнозира пред "Труд" вицепремиерът и министър на външните работи Ивайло Калфин. До края на годината би могло да се подпише междуправителственото споразумение между петте държави в проекта - Австрия, Унгария, Румъния, България и Турция, посочва той.
Това би трябвало да се случи и с ангажимента за първите доставки на газ от Азербайджан, уточнява Калфин. По повод евросредствата Калфин коментира, че не само на България, а и на други страни в ЕС временно се спират средства или връщат милиони евро обратно в касата на съюза.
"У нас вече има много ясни доказателства, че няма чадър над нито един силен политик или силен експерт", подчертава Калфин.
"Аман от простотии в Кремиковци", коментира "Стандарт". И пита: Кой си напълни джоба от "спонтанния" протест по добре режисиран сценарий?
"Трима министри разследвани за далаверите в пътния фонд", обявява от първа страница "Сега". Новината, съобщена от депутата от ДСБ Атанас Атанасов, била потвърдена по-късно пред вестника от Софийската градска прокуратура. Делото е за безстопанственост срещу виновни длъжностни лица от Управителния съвет на фонд "Републиканска пътна инфраструктура".
"САПАРД - най-лошото предстои", прогнозира саедмичникът "Капитал". Спрените пари по три програми на обща стойност 253 млн. лева, оставката на шефа на фонд "Земеделие" Димитър Тадаръков и уволнението на неговия заместник Владимир Карамишев може да се окажат само прелюдия към по-големи скандали, пише вестникът.
И припомня, че ЕК е поискала проверка на всички одобрени през последните 2 години проекти за наличие на свързани лица между фирмите. За момента в администрацията по САПАРД цари неяснота дали ако един и същи човек е вземал субсидия по програмата с две, три или повече фирми, ще бъде третиран като нарушител.
Десетки или стотици фирми може да се окажат в черния списък за европарите, без въобще да имат вина, отбелязва авторът. Той допълва, че кандидатстването за субсидия през различни фирми не е забранено от правилата на САПАРД или поне в българската им официална версия.
Опасението в Брюксел обаче било, че чрез свързани дружества са заобикаляни лимитите за финансиране на едно лице по различните мерки.
По информация, предоставена за "Капитал" от дирекция "Земеделие", участието в обществени поръчки на фирми с общ собственик "не е незаконно в стриктния смисъл на думата, но трябва да бъде проверено дали дадена компания не е създадена единствено с цел да получава помощ от САПАРД". Само в такъв случая се смята за измама.
"Държавата си връща частните антики", съобщава от първа страница "24 часа". Специален законопроект за културното наследство, внесен в парламента, предвижда, че държавата си връща собствеността върху паметници на културата от национално и световно значение, които сега са в частни колекции.
С новите разпоредби се отменя създадената през 1998 г. възможност антики национално богатство да бъдат придобивани от колекционери по давност. Проектът е разработен в Комисията по култура към парламента.
"Учим студентите да се продават най-добре" - така ректорът на НБУ Сергей Игнатов обяснява пред "Стандарт" на какво се дължи интереса към висшето училище. За разлика от тежката немска система, която властва в повечето държавни висши училища, ние се придържаме към англосаксонската, където всичко е ориентирано към студента, а отношенията с преподавателя са улеснени, коментира той.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!