Г лавният прокурор на Международния наказателен съд в Хага (ICC-cpi.int) Луис Морено-Окампо внесе днес обвинителен акт срещу президента на Судан Омар Башир (64 г.), съобщи Асошиейтед прес, цитирана от БТА.
Башир е обвинен в геноцид в Дарфур, военни престъпления и престъпления срещу човечеството.
Той е първият действащ държавен глава, срещу когото Международният наказателен съд отправя обвинения.
Судан отхвърли обвиненията и заплащи да реагира, ако случаят бъде представен пред ООН, съобщи Франс прес.
Омар Башир идва на власт с военен преврат през декември 1989 г., осъществен от Националния ислямски фронт. Суспендира конституцията, забранява медии, разпуска партиите и синдикатите. Инициира създаването на нова конституция, която впоследствие суспендира частично.
Преизбиран е за президент през 1996 и 2001 г. на избори, които печели с около 90%. През януари 2005 г. мандатът му е удължен след като се постига мирно споразумение, което дава надежди за разрешаване на конфликта в Дарфур.
Морено-Окампо поиска от тричленен състав на МНС да издаде заповед за ареста на Башир, за да се избегне "бавната смърт на близо 2,5 млн. души, които са принудени да напуснат домовете си в Дарфур и които продължават да са обект на нападение на подкрепяни от правителството паравоенни формирования".
Геноцидът е предварително запланувано престъпление - не е необходимо да чакаме, докато тези 2,5 млн. души умрат, заяви прокурорът.
Засега те са живи единствено благодарение на помощта, оказвана от международни хуманитарни организации, подчерта той.
"Геноцидът продължава и е съпроводен от системни изнасилвания. Жертви на изнасилване стават и 70-годишни жени, и 6-годишни момичета. Говорим за масово изнасилване пред очите на родителите", добави прокурорът.
Обвинителният акт съдържа десет отделни обвинения - три за геноцид, пет за престъпления срещу човечеството и две - за военни престъпления и убийства.
Според документа "сили и лица" под контрола на суданския президент досега са избили поне 35 хил. души и са причинили "бавната смърт" на още 265 хил. души, принудени да напуснат домовете си заради сраженията.
Според наблюдатели съдебният състав ще се нуждае от месеци, за да проучи представените доказателства и да вземе решения дали да издаде заповед за арест.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!