К лючът може би е в производството на гориво от нехранителни растителни материали, като прерийни треви и дори водорасли. Водораслите растат бързо във всякаква среда и не се нуждаят от почти нищо освен слънчева светлина, въглероден диоксид и вода. Разходите за обработката и енергийният добив от водораслите все още се изчисляват, но жабунякът може да се окаже пътят към по-зеленото бъдеще на човечеството.
Новата математика на въглерода
Бил Макибън обяснява, че глобалното затопляне е най-голямото изпитание, с което хората са се сблъсквали досега. И че новите технологии и новите навици дават известна надежда, но само ако действаме бързо и решително. Включена е карта на променящия се климат на Земята.
Друг материал отвежда при съвременните пирати. Пиратите не изчезват със смъртта на такива популярни морски разбойници като Черната брада и Капитан Кид през XVIII век. Съвременни морски бандити съществуват и продължават да тероризират морския трафик.
Авторът Питър Гуин поема на пътешествие из тъмни улички и плава през неотбелязани на картата морски пътища, за да разговаря с пирати, които ограбват и отвличат кораби и моряци по една от най-значителните и натоварени търговски артерии в света - Малакския проток, свързващ Малайзия с Индонезия.
Една трета от световния трафик на суров нефт преминава през тази критична зона в глобалната икономика, а самото разположение на протока го прави невъзможен за обезопасяване. Гуин се среща лице в лице с тези пирати, които му разказват как и защо плячкосват кораби, и освен това в знак на доверие го отвеждат в протока на пиратска образователна екскурзия.
Космическата ера започва преди 50 години - на 4 октомври 1957 г., когато "Спутник" става първият изкуствен спътник на Земята. Предизвикани от Студената война и идеалистическите виждания, следващите 15 години се превръщат в "златен век" за космическите изследвания.
Но когато несъвършенствата и разходите по космическите совалки стават очевидни, а космическите разходки - общодостъпни, общественият интерес започва да спада.
Сега, подпомогната от американския проект за изучаване на Космоса и от последните постижения в частния сектор, се заражда поредна космическа ера - ново поколение ракети и летателни апарати, проектирани да превозват астронавти до Луната, оттам до Марс и отвъд.
В поредната статия на Марк Мофет за тайния живот на мравките той продължава да ни разкрива невероятните им способности.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!