3648 кандидати, от които 1017 жени са регистрирани за участие в предсрочните парламентарни избори в Германия на 18 септември, предаде Франс прес, позовавайки се на данни от федералната избирателна комисия във Висбаден.
Кандидатите за място в бъдещия Бундестаг са със 104 повече, отколкото на изборите през 2002 г. Около 61 млн. германски избиратели разполагат с по два гласа, за да изберат свои представители в Бундестага. Това е възможно по силата на сложна система, съчетаваща пропорционалната система при всеобщо гласоподаване и едноименното пряко гласуване в един тур.
Първият глас е предназначен за пряко избиране на един депутат във всеки от избирателните райони. Вторият глас определя съотношението на силите между различните партии.
Избирателите гласуват за листа от кандидати за всяка провинция, като сами определят реда на имената в списъка. В надпреварата участват 25 партии и обединения, представени в 177 регионални листи.
Германската социалдемократическа партия (ГСДП) на канцлера Герхард Шрьодер е включила в листите си 184 жени от общо 479 кандидати. Въпреки кандидатурата на Ангела Меркел за канцлерския пост процентът на жените при християндемократите е по-малък - 169 от общо 524 кандидати.
За сметка на това Лявата партия, в основата на която са бившите комунисти от Партията на демократичния социализъм (ПДС) и разочарованите от социалдемокрацията, е включила 134 жени в листите си с общо 302 кандидати. Средната възраст на кандидатите е 46 години, почти както на изборите през 2002 г., когато тя беше 45,9 години.
Християндемократическият съюз (ХДС) на Меркел и коалиционните му партньори заявиха готовност да управляват заедно, ако се поздравят с победа на предсрочния вот.
В съвместна декларация ХДС, Християнсоциалният съюз (ХСС) и Свободната демократическа партия - либерали (СДПЛ) представиха приоритетите на бъдещата им правителствена програма. Основните акценти в документа от шест страници, озаглавен "Германия има нужда от промяна", са необходимостта от реформа в пазара на работна ръка, мерки срещу бюрокрацията и засилване ролята на семейството.
Междувременно германската преса се раздели в оценките си за конференцията на управляващата Социалдемократическа партия в Берлин.
"Зюддойче цайтунг" разказа, че в голямата си част партийният форум представлявал "тъжна история".
Едва можеше да се усети каквато и да било искра на въодушевление в залата и конференцията беше белязана от безизразни лица, слаби аплодисменти и канцлер, чието лице се вледеняваше от време на време, пише вестникът. Той добавя, че лидерът Шрьодер изглеждал готов за атака в реч, която в действителност била отбранителна.
Той само скицира колко много вреда може да предотвратят социалдемократите, като спечелят изборите, посочва изданието.
"Франкфуртер Алгемайне цайтунг" не е съгласен с тези оценки и изтъква, че делегатите на конференцията аплодирали Шрьодер в продължение на цели 14 минути.
Настроението определено не беше унило, независимо от най-съкровените очаквания на някои хора, отбелязва изданието.
Под заглавие "Шрьодер в топформа" "Ди Велт" отбелязва, че канцлерът се представил по-настроен за битка от когато и да било друг път. "Уморен от заемания пост? В никакъв случай", категоричен е вестникът.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!