М ного от западните предприятия преместват част от дейността си в Източна Европа. Оказва се, че интернет определя много от правилата на играта.
Не е необичайно руски, молдовски или украински компютърни специалисти да работят за американски компании. Интересният момент е, че
те работят дистанционно, т.е. в родината си
Заплатите им обаче са доста по-ниски от тези на западните им колеги. Заплащането върви между 10 и 15 долара на час. В САЩ и ЕС цената е най-малко тройно, но 10 долара са много в Киев.
Калифорнийска фирма се възползва от това разминаване в заплащането и влиза в ролята на посредник. Така започва наемането от разстояние на информационните специалисти от различни американски компании.
В момента на този принцип са назначени 600 украинци. Те работят от у дома си за фирми в Колорадо, Ню Джърси или Флорида.
Гари Суорд, президент на компанията посредник, обяснява защо системата е толкова популярна:
"В САЩ има огромно търсене на програмисти с най-различни специалности. Такива специалисти не винаги са на разположение по местата, където са базирани фирмите.
Затова работодателите често са принудени да търсят хора извън региона. Тук се намесваме ние. Правим връзката между световния пазар на труда и местните предприятия."
Един украински компютърен специалист може да печели 800 долара в Киев. Извън столицата цените падат драстично - около 300-400 долара на месец.
Толкова печелил Андрей, който живеел в град в южната част на Украйна, преди да се посвети изцяло на работата за американска компания. Сега заплатата му месечно възлиза на около 1400 долара.
И всичко това
благодарение на безграничната виртуална трудова борса
Румънските компютърни специалисти имат репутацията на добри професионалисти. Тяхното заплащане е неприемливо ниско. Много чужди компании, сред които гиганти като "Майкрософт" и "Cisco", са заели територия в Румъния.
Предимствата са много - значителен брой проекти, висококвалифицирани инженери, ниски заплати. Компютърен специалист в Румъния печели средно по 700 евро месечно, при положение че минималната работна заплата в страната е 100 евро.
Същевременно всяка година от румънските учебни заведения излизат по 5 хил. специалисти в тази област.
В началото на 90-те години след завършване на университета българските компютърни специалисти моментално
тръгваха на Запад в търсене на добре платена работа
Страната ни е на 8-мо място в света по брой на компютърни специалисти с висока квалификация. 9000 български компютърни специалисти притежават престижния сертификат "Брейнбенч".
Около 50 български програмисти работят в централата на "Майкрософт". Не е лесно да попадне човек там. Интервютата за работа продължават 6 месеца.
"Майкрософт" вече има филиал и в България, но не е тайна, че компанията не дава много високи заплати, въпреки позицията си на пазара.
Основен стимулиращ елемент е не заплатата, а възможността да помагаш на потребителите чрез технологиите. Фирмена политика на "Майкрософт- България" е да назначават хора, които обичат технологиите, признава нейният директор Теодор Милев.
Компанията ще разкрие нови работни места с отваряне до края на годината на Център за поддръжка на клиентите на "Майкрософт" в редица страни от региона като Словения, Румъния, Молдова, Хърватска, Босна, Гърция, Македония.
Проблем пред някои кандидати може да се окаже изискването за говоренето на някой от балканските езици.
Но търсенето на български компютърни специалисти
не престана и след членството на България в ЕС
Компании в страни от Централна и Източна Европа се обърнаха към фирми за търсене на работа с предложения, специално отправени към компютърните ни специалисти.
Навлизането на чуждестранни ИТ компании у нас и продължаващото търсене на компютърни специалисти принуди работодателите да наддадат в заплащането.
Според годишното проучване на Computerworld средната заплата за сектора миналата година е 1010 лв. Това се отнася главно за разработчиците. За старши длъжности се говори за заплати над 2 хил. лева, а мениджърските са по договаряне.
Точният размер на заплатите обаче зависи от конкретната фирма. Работодателите са изправени пред решаване на задачата да има свободен пазар и заплатите да нарастват.
В противен случай ще се сблъскат с недостига на работна ръка в софтуерния бранш.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!