С офийските квартали "Младост", "Драгалевци", "Симеоново", "Бистрица" са най-потърпевши от замърсяването на комбината "Кремиковци", според еколози.
Участниците в дискусия днес, организирана от екоорганизации
поискаха да се осъвременят данните за замърсяването с отровни вещества от металургичния комбинат.
Според представителя на партия "Зелена България" Борис Касиков
комбинатът трябва да бъде затворен незабавно,
а прокуратурата да се самосезира за вредите от него върху здравето на хората в региона.
Касиков изтъкна, че филтрите в ТЕЦ "Марица Изток 3" се пускат ръчно само когато има проверка и никой не може да гарантира, че това няма да се случи и с "Кремиковци".
Касиков припомни, че сегашният собственик на комбината има ангажимент да инвестира 320 млн. лева и да приведе предприятието в съответствие с екологичните изисквания. Той изрази съмнение, че това ще се случи и допълни, че тези пари са недостатъчни, за да спре замърсяването на района.
Според партия "Зелена България" проектът за бизнес парк на мястото на "Кремиковци" е практически неосъществим.
По-мека позиция изразиха от сдружение "Зелен алианс". Представителят на сдружението Васко Йотов посочи, че е добре комбинатът да се запази, но при задължително изпълнение на екологичните изисквания.
Според еколозите е само мит говоренето, че комбинатът създава заетост в региона, тъй като голяма част от работниците пътували от Пернишко, Благоевградско или Врачанско.
Проф. Мария Златева, председател на експертния съвет на сдружение "Зелен алианс", посочи, че
замърсяването от "Кремиковци" е много по-силно от това след аварията в Чернобил
и настоя със средства от еврофондовете да се направи ново изследване на почвата, водите и растенията в района на комбината и София, както и нови изследвания за заболеваемостта на хората, живеещи около комбината.
Около 2 хил. работници от нощната и редовна смяна на "Кремиковци" протестираха тази сутрин за заплати и в защита на предприятието.
Лидерът на синдикат "Металици" към КНСБ Васил Яначков твърди, че само около една четвърт от работниците са получили заплатите си за януари.
Изплащането на възнагражденията е затруднено от това, че комбинатът е блокиран от задълженията си към "Булгаргаз", НЕК и БДЖ, подчерта Яначков.
Според него не е случайно, че държавните фирми в един момент са поискали да получат дължимите от "Кремиковци" суми.
"Продължаваме да твърдим, че е
необходима спешна смяна на собственика.
Митал трябва да върне в комбината парите, които е източил през последните две години, а Александър Томов - да върне парите, които даде на ЦСКА", заяви синдикалният лидер.
В петък зам.-министърът на транспорта Георги Петърнейчев съобщи, че "Кремиковци" е изплатил 12 млн. лв., или 60% от дълга си към БДЖ, който е признат като безспорен в размер на 17 млн. лева.
Изплащането на останалите 40% (общо 5,4 млн. лв.) според подписаното с превозвача споразумение трябва да стане до 26 февруари т. г., каза Петърнейчев.
Дотогава металургичният комбинат ще бъде обслужван "на критичния минимум", ден за ден, за да не спират пещите, коментира зам.-министърът и допълни, че докато не бъде изплатен целият дълг, нормалното обслужване няма да бъде възстановено.
В края на миналата седмица от "Булгаргаз" също обявиха, че ще доставят на предприятието газ "на критичния минимум".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!