В оенният контингент на Австралия ще остане в Ирак въпреки обявеното изтегляне на японските военни, които се охраняваха от австралийски войници.
Това заяви днес пред парламента австралийският премиер Джон Хауърд. "Сега не е моментът да оставим иракския народ да се справя сам. Ако напуснем страната преждевременно, това не само ще дестабилизира Близкия изток, но ще окуражи екстремистите по света", добави той.
Хауърд уточни, че всички 460 австралийски войници, които осигуряваха сигурността на японския контингент, ще бъдат реорганизирани след изтеглянето му и ще бъдат изпратени в Талил - военновъздушна база на коалицията, недалеч от Насирия.
Те ще продължат обучението на иракските сили, ще помагат при възстановяването на страната и ще подкрепят иракските власти в кризисни ситуации.
Междувременно в американския сенат също започнаха дебати
дали да бъдат изтеглени войските на САЩ от Ирак, както и двудневно обсъждане на същия въпрос в Пентагона.
Републиканското мнозинство на президента Джордж Буш живо се противопостави на опитите да бъде определен краен срок за военния ангажимент на страната, докато демократите предложиха част от войниците да бъдат върнати у дома до края на годината.
Един от поддръжниците на това предложение, сенатор Джак Рийд, изтъкна, че подобна стъпка би показала на Ирак необходимостта да започне сам да се грижи за сигурността си.
В същото време американските сухопътни сили обявиха, че увеличават горната възрастова граница за постъпване във войската от 40 на 42 години.
Решението беше взето шест месеца след като тя беше вдигната от 35 на 40 години. Според АФП стъпката се предприема поради отлива на желаещи да постъпват на военна служба заради войната в Ирак.
Въоръжени мъже отвлякоха вчера над 100 работници в Таджи,
на 30 км северно от Багдад. Похитителите установили контрол над автобуси, извозващи работниците до иракската столица, уточни представител на силите за сигурност, пожелал анонимност.
По думите му пътниците от едното превозно средство успели да избягат и подали сигнал. Нападателите били 50 и пътували с пет микробуса. Те завзели служебните автобуси и ги откарали в неизвестна посока.
Работниците са от заводите, които по времето на режима на Саддам Хюсеин се наричаха "Хитин" и Ан Насър и произвеждаха оръжие, уточнява АФП.
Пак вчера охранители на австралийска търговска делегация в Багдад откриха огън по
телохранители на иракския министър на търговията и убиха един от тях
Инцидентът станал на паркинга пред зданието на министерството на търговията, докато делегацията, придружена от посланика на Австралия в Багдад, била на среща с министъра Абдул Фалах ас Судани.
При престрелката били ранени още трима души от охраната на министъра и двама цивилни. Веднага след инцидента Ас Судани призовал правителството незабавно да прекрати всякакви търговски отношения с Австралия.
Източници от иракската полиция смятат, че всичко започнало, тъй като служителите в охраната на министерството били с цивилни дрехи и въоръжени с автомати "Калашников". Австралийците вероятно са сметнали, че са обект на нападение.
Инцидентът може да създаде сериозни проблеми на Канбера, пише Ройтерс. Австралийската делегация е в Багдад с намерение да води преговори и да възстанови позициите си като един от най-големите вносители на жито в Ирак.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!