"Днес в Русия се правят опити за потискане на всякакъв интерес към темата и това е държавна политика", смята Олга Бочкарьова, уредник в музея. "Руските власти не искат да бъде разкрит чудовищният размер на зверствата, извършвани по време на комунизма, когато народът целенасочено е бил унищожаван", заявява тя.
И допълва: "Историята обаче не може да бъде пренебрегната, особено, когато толкова много руснаци са изгубили свои роднини или познати в лагерите."
По време на репресиите в някогашния СССР един на всеки десет руснаци е бил затварян в някои от хилядите наказателни лагери от мрежата на ГУЛаг, а загиналите са милиони.
Днес руснаците продължават да са с нееднозначно отношение към историята си. Повечето посетители на Соловецкия архипелаг идват заради манастирите и красивата природа. В сайта solovki.info подробно е описана многовековна история, а на съветския период е отделено скромно място.
Директорът на музея на лагера Михаил Лопаткин обаче твърди, че "младите руснаци днес идват тук в търсене на нещо духовно или заради желанието си да избягат за малко от модерния живот, а не непременно, за да отдадат почит на загиналите в концлагера". Според него споменът за репресиите занимавал повече чужденците.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!