Скенерът разкри счупване на единия крак, което вероятно е причинило ранната смърт на владетеля, съобщава "Нашънъл джеографик" (NationalGeographic.com).
Резултатите от скенера категорично опровергават разпространената версия, че фараонът е бил убит с удар по главата.
"Вярвам, че с тези резултати случаят с Тутанкамон ще бъде приключен и повече няма да има нужда мумията да бъде изследвана. Вече трябва да оставим Тутанкамон да почива в мир", казва Захи Хавас от Върховния съвет.
Изследването на мумията продължи два месеца, като основната цел беше да се подложат на проверка старите хипотези за смъртта на фараона.
Тутанкамон е починал през 1323 г. пр.н.е., когато е бил едва 18-годишен, а през 1922 г. англичанинът Хауърд Картър разкрива гробницата му.
За съжаление археологът и екипът му са повредили голяма част от мумията, докато се опитвали да извадят тялото, закрепено за саркофага със смола и други течности, използвани при балсамирането.
Щетите, нанесени от Картър, пречеха да бъде установена действителната причина за смъртта на фараона.
Повечето учени са единодушни относно травмата на главата, но мненията за счупения ляв крак сериозно се различаваха.
Според някои крайникът на Тутанкамон е пострадал малко преди смъртта си; изказвани са и хипотези, че смъртта е настъпила след инфекция от отворена рана.
Други смятат, че счупеният крак е пореден пример за щетите, които екипът на Картър е нанесъл върху мумията.
През януари т.г. мумията бе пренесена от Долината на царете за пръв път от 80 години насам.
Останките са били транспортирани до каравана, оборудвана с мобилен скенер, и за 15 минути са направени 1700 снимки.
Египетският екип работеше под ръководството на Мадеха Кхатаб, декан на Медицинския факултет към университета в Кайро, а към тяхса се присъединили и експерти от Италия и Швейцария.
Цялата апаратура е дарение от Националното географско дружество на САЩ и "Сименс".
От "завръщането" на Тутанкамон в гробницата му през 1926 г. мумията е била изследвана два пъти с рентген: през 1968-а от екип на университета в Ливърпул и през 1978-а от антрополози от университета в Мичиган.
Резултатите от 1968 г. разкриват парче кост в черепа, за което бързо било заключено, че е резултат от удар.
Днес вече е ясно, че парчето кост е попаднало там след смъртта на фараона, най-вероятно като следствие от интервенцията на Картър.
"Съдейки по костите, фараонът се е радвал на добро здраве. Няма следи от недохранване или инфекциозни заболявания", се казва още в доклада.
Всички изследователи са единодушни, че мумията е била подготвена внимателно, което опровергава версията, според която след убийството балсамирането е било извършено набързо.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!