Т ози месец се навършват 20 години от откриването на първия вирус по персоналните компютри - "Brain" (Мозък). Той обаче останал слабо разпространен, защото може да се пренася само чрез дискетите.
Произходът му е спорен - за негов създател се подозира пакистанска софтуерна фирма, която по този начин целяла да предпази собствената си продукция. Първата му поява е регистрирана през януари 1986 г., но е възможно да е бил създаден доста по-рано, като си е пробивал бавно път зад граница.
"Брейн" е известен като "boot-sector" вирус, защото се крие именно в този сектор от дискетите, с което си гарантира, че се инсталира всеки път, когато дискетата се използва на друг компютър.
Две десетилетия след неговата поява той се смята за изчезнал от лицето на земята, но на света
вече са познати над 150 000 "злонравни" програми.
Разпространението им се благоприятства от локалните мрежи и интернет, като най-често обект за техните създатели е операционната система на "Майкрософт" - Windows, отбелязва Би Би Си.
Всъщност "Брейн" е първият вирус при персоналните компютри (PC), но не и първият вирус изобщо - тази "титла" принадлежи на "Elk Cloner", който бил създаден от Ричард Скрента и заразявал машините "Apple II". (Вж. кратка хронология за периода 1982-2003 г.)
От 1984 г. датира и терминът "компютърен вирус", наложен от американския експерт Фред Коен. Оттогава се е променила и мотивацията на създателите им.
Огласени от ФБР нови данни сочат, че през изминалата година 84% от фирмите в САЩ са станали жертва на вируси, шпионски софтуер и други зловредни програми. За да се справят с този "кибертероризъм",
те са отделили средно по 24 000 долара.
Ако работи под "Уиндоус" и е заразен с вирус или "червей", вашият компютър лесно може да стане един от хилядите "зомбирани PC-та", използвани от киберпиратите.
Те буквално задръстват атакуваните сайтове с огромно количество информация, като предизвикват срив на сървърите и временно преустановяване на работата му.
Неотдавна обект на хакерски атаки стана и "Страницата за един милион долара" (Million Dollar Homepage) на английския студент Алекс Тю, който отказал да плати 5000 долара на изнудвачите, за да го оставят на мира.
Компанията за интернет сигурност "CipherTrust" следи този феномен от две години и алармира, че за последните шест месеца броят на заразените машини е нараснал с близо 50%. Те обясняват този скок основно с атаките чрез червея "Sober" и пресмятат, че
всеки ден се инфектират 250 000 нови компютъра.
Най-много от тях понастоящем се намират в Китай; №2 по количеството "зомбирани" са САЩ, следвани от Германия.
Нищо неподозиращите "посредници" в хакерските атаки били предимно домашни потребители, които са по-небрежни по отношение интернет сигурността и понякога изобщо не осъзнават, че са станали част от подобна престъпна схема.
За техен късмет компютрите им се използват за престъпни нападения в сравнително кратък срок - около четири дни.
Ако се тревожите, че вашето PC е било "зомбирано", първият признак за това е внезапното забавяне на системата. Ако това се случи, докато работите, прекъснете онлайн връзката и почистете, съветват специалистите.
Интернет изнудвачите обикновено взимат на прицел фирми, които не могат да си позволят да спрат дейността си в интернет - например сайтове за залагания или електронно разплащане.
Големите компании обаче намират решения за справяне с атаките и сега престъпните умове се насочват към по-малките сайтове, които са по-беззащитни и не могат да отделят достатъчен бюджет, за да си позволят ефикасна защита.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!