От общия брой кардинали под 80-годишна възраст - 117, по здравословни причини от конклава отсъстват двама: мексиканецът Адолфо Антонио Суарес Ривера и филипинецът Хайме Лачик Син, архиепископ на Манила.
Кандидатите за приемник на Йоан Павел Втори са повече от 20, като изборът ще зависи от убежденията им за църковната доктрина и способностите им да организират и ръководят Римокатолическата църква.
Най-често спряган за 265-ия (264-тия според други) папа на Рим е германският кардинал Йозеф Рацингер, който досега печели и най-силна подкрепа сред събратята си, информира Би Ти Ви (bTV.bg).
Консервативният германски теолог, който от 23 години отговаря за доктрината на църквата, е привърженик на връщането на Европа към християнските й корени.
Кардиналът е от онези, които разглеждат отношенията между християнството и исляма като съревнование и не е привърженик на диалога между религиите.
Той осъжда хомосексуалните бракове, развода и човешкото клониране.
Другия лагер, който се е оформил часове преди началото на конклава (в 18,30 ч. българско време), е на архиепископа на Милано Диониджи Тетаманци, пише италианският в. "Стампа".
Италианецът също е способен да събере необходимите 2/3 от гласовете, коментират наблюдатели.
Преди конклава кардиналите се заклеват да пазят в тайна всичко, което ще се случи по време на избора, като мълчанието им този път ще се гарантира и от нова технология - в Сикстинската капела вчера беше инсталирана система за смущаване на обажданията по мобилни телефони, обяснява още Би Ти Ви.
Ако конклавите от миналия век служат за ориентир, папа трябва да бъде избран в края на седмицата, коментира френският в. "Монд".
Най-дългият избор на глава на Римокатолическата църква е бил през 1922 г. и е продължил пет дни, припомня изданието.
"Метро" от своя страна описва идеалния образ, на който трябва да отговаря бъдещият папа - да бъде кардинал, да не е прекалено възрастен, но не и твърде млад, да е в относително добро здраве, да говори свободно италиански, да не бъде "твърде поляк", нито пък "прекалено американец" и да има опит в богослуженията, но и да е запознат с живота във Ватикана (Vatican.va).
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!