Независимост под международен контрол за Косово предлага Марти Ахтисаари. Официалното предложение на специалния пратеник за статута на областта беше публикувано официално днес в ООН, но без съпроводителното писмо до генералния секретар, в което е уточнен бъдещият статут на Косово.
Независимостта е единствената възможна алтернатива за политическа стабилност и икономическа жизненост на областта, казва Ахтисаари в доклада си до Съвета за сигурност на ООН.
Марти Ахтисаари иска "осъществяването на независимостта на Косово и пълното изпълнение на задълженията, които произтичат от предложението ми, да бъдат наблюдавани и подкрепяни в един първоначален период от международно гражданско и военно присъствие".
Генералният секретар на организацията Бан Ки Мун е заявил в писмо, че напълно подкрепя препоръката.
Говорителят на офиса на Ахтисаари (УНОСЕК) Реми Дурло заяви, че УНОСЕК не е получил информация за датата на заседанието на Съвета за сигурност, на което Ахтисаари възнамерява лично да представи своя план.
Предложението на специалния пратеник вече е на официалната интернет страница на ООН.
То е публикувано на френски, руски, испански, арабски и китайски език, а от версията на английски е публикувана само първата страница със съдържанието на документа.
Публикуваното предложение съдържа членовете и анексите за бъдещото устройство на Косово и бъдещата международна гражданска и военна мисия там.
В него се посочва, че "Косово трябва да бъде мултиетническо общество, което ще се самоуправлява по демократичен начин и при върховенство на закона, при зачитане на най-висшите международно признати стандарти за човешките права и основните свободи, и което подкрепя мирния и проспериращ живот на всички свои граждани".
Планът съдържа текстове, които предвиждат защита на малцинствените права, безпристрастност на съдебната система, защита на религиозните и културните богатства и независима дейност на Сръбската православна църква.
След провала на продължилите 14 месеца преговори между сърбите и косовските албанци за бъдещето на Косово сега Съветът за сигурност на ООН трябва да се опита да определи приемлив за всички статут на тази провинция в южна Сърбия.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!